PGE Skra Bełchatów – Indykpol AZS Olsztyn

-

Podsumowanie

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn dzielnie walczyli o awans do półfinału PlusLigi. W ostatnim, decydującym spotkaniu o awans do najlepszej czwórki, zawodnicy prowadzeni przez Javiera Webera ulegli na wyjeździe PGE Skrze Bełchatów 2:3. Akademicy z Kortowa pozostaje walka o miejsca 5-8.

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn nie mogli liczyć w tym roku na długą przerwę świąteczną. Po piątkowym meczu (0:3 w Iławie z PGE Skrą – red.), siatkarze otrzymali tylko jeden dzień wolnego. Cała drużyna stawiła się w niedzielne popołudnie na treningu, aby dzień później wyruszyć do Bełchatowa, aby walczyć o awans do najlepszej czwórki PlusLigi. Trener Javier Weber desygnował do gry najsilniejszy skład swojej ekipy: Jan Firlej na rozegraniu, Mateusz Poręba i Taylor Averill na środku, Robbert Andringa z TJ DeFalco na przyjęciu, Karol Butryn na ataku i Jędrzej Gruszczyński jako libero.

Zdecydowanie lepiej od pierwszych minut wtorkowego spotkania prezentowali się gospodarze. Zbudowali sobie siedmiopunktowe prowadzenie (18:11). Duża w tym zasługa serwisów Milada Ebadipoura. Pod siatką skuteczny był także Aleksander Atanasijevic. Ale w końcówce pierwszej partii bełchatowianie chyba poczuli się zbyt pewnie, bo dali się dogonić (21:21). Akademicy mieli nawet w górze dwie piłki setowe, lecz ich niewykorzystali. A chwilę później ze zwycięstwa 29:27 cieszyli się zawodnicy Skry.

Olsztynianie nie zwiesili jednak głów i walczyli dalej. Czuli, że jeśli zagrają równie dobrze jak w pierwszym spotkaniu, są w stanie ponownie zaskoczyć rywali. Drugi set był bardzo wyrównany. Przez dłuższy czas żadna z drużyn nie była w stanie odkoczyć na choćby trzypunktowe prowadzenie. Z każdą minutą coraz pewniej na parkiecie czuł się jednak Torey DeFalco. Wspierany w atakach przez Karola Butryna oraz dwójkę środkowych – Mateusza Porębę i Taylora Averiila – dał Indykpolowi AZS przełamanie. Goście wypracowali sobie pięciopunktową przewagę (16:11). I choć w końcówce prawie dali się dogonić (21:20), ostatecznie wygrali tego seta 25:23.

W kolejnym jednak ponownie musieli uznać wyższość gospodarzy. Skra niemal od początku wróciła do swojego rytmu gry i z każdą minutą zwiększala przewagę. Ostatecznie zbliżyła się do awansu zwyciężając przekonująco w tej partii – 25:19. Olsztynianie raz jeszcze pokazali charakter i chęć walki do końca. Czwartego seta rozpoczęli od prowadzenia… 8:3. I choć dwukrotnie tracili przewagę (12:11, 18:16), nie dali sobie wyrwać wygranej. Doprowadzili do tie-breaka pokonując rywali 25:23. A w nim… emocji nie brakowało do ostatniej piłki. Po jej rozegraniu ze zwycięstwa 15:13 a w całym spotkaniu 3:2 cieszyli zawodnicy z Bełchatowa… Statuetka MVP trafiła do Aleksandra Atanasijevica.

W rywalizacji do dwóch zwycięstw, PGE Skra zwyciężyła 2:1 i awansowała do półfinału PlusLigi. Siatkarzom Indykpolu AZS Olsztyn pozostała rywalizacja o miejsca 5-8 – w zależności od wyniku dwumeczu Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk (1:1, decydujące spotkanie w środę 20.04), akademicy zagrają o 5 bądź 7 miejsce. W przypadku zwycięstwa Jastrzębskiego Węgla, olsztynianie zagrają o 5. miejsce z Assseco Resovią Rzeszów. Gdy dwumecz wygra natomiast ekipa Trefla, ekipa ze stolicy Warmii i Mazur zmierzy się z GKS Katowice o 7. miejsce. Regulamin rozgrywek PlusLigi mówi, iż drużyny wyżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej rywalizować będą o 5. miejsce, natomiast drużyny niżej sklasyfikowane – o 7. lokatę (Asseco Resovia była 5, Indykpol AZS – 6, Trefl Gdańsk – 7, GKS Katowice – 8). 

Szczegóły

DataCzasLigaSezonKolejkaMVP
19 kwietnia 202217:30PlusLigaSezon 2021/2022I runda fazy play-offAleksander Atanasijević

Miejsce spotkania

Hala Energia
Hala Energia, 11, Henryka Dąbrowskiego, Osiedle Okrzei, Bełchatów, powiat bełchatowski, województwo łódzkie, 97-400, Polska

Wyniki

Drużyna12345WSWynik
PGE GiEK Skra Bełchatów29232522153Wygrana
Indykpol AZS Olsztyn27251925132Porażka