91 Joshua Tuaniga

Narodowośćusa Stany Zjednoczone
PozycjaRozgrywający
Data urodzenia18 marca 1997
Wzrost191
Poprzednie drużynyLong Beach State University (2015-2019)
Ślepsk Malow Suwałki (2019-2022)
Indykpol AZS Olsztyn (2022-)
Obecna drużynaIndykpol AZS Olsztyn
SezonySezon 2023/2024

Joshua Tuaninga urodził się  18 marca 1997 w amerykańskim Long Beach. To właśnie w tym miejscu stawiał swoje pierwsze kroki w siatkówce. W barwach akademickiego zespołu Long Beach State University, zawodnik dwukrotnie zdobył Mistrzostwo NCAA (2018 i 2019) oraz brązowy medal (2016, 2017). W 2018 roku, zdobył wybrany MVP zmagań, a rok później – najlepszym rozgrywającym. Jest także laureatem nagrody AVCA (Amerykańskie Stowarzyszenie Trenerów Siatkówki) w 2018 roku, która jest docenieniem dokonań siatkarza w rozgrywkach akademickich.

W 2019 roku, siatkarz postanowił opuścić swój kraj. Dla rozgrywającego, debiutem na europejskich boiskach była Polska. Zawodnik związał się z Ślepskiem Malow Suwałki i dość szybko wywalczył miejsce w wyjściowej szóstce, stając się pewnym punktem zespołu. Podczas 3 sezonów spędzonych w Suwałkach, Tuainga rozegrał 77 spotkań, w których zdobył 160 punktów (99 w ataku, 33 w polu serwisowym i 28 w bloku).

W kolejnym sezonie Joshua Tuaniga reprezentował już biało-zielone barwy, w których rozegrał 21 spotkań. Wyjazdowy mecz w Bielsku-Białej, który został rozegrany w drugiej połowie stycznia był ostatnim, w którym zobaczyliśmy amerykańskiego rozgrywającego w Indykpolu AZS Olsztyn. Zawodnik niefortunnie upadł na boisku, doznając częściowego uszkodzenia więzadeł stawu łokciowego. Konieczna była operacja, która wykluczyła Joshua z gry na ligowych boiskach do końca sezonu.

Po kilku dniach spędzonych w Olsztynie, sztab szkoleniowy wraz z zawodnikiem podjęli decyzję o jego powrocie do USA. I choć nie dane mu było dokończyć obecnego sezonu w biało-zielonych barwach, to kibice będą mogli podziwiać grę rozgrywającego w kolejnym sezonie. Joshua Tuaniga zostaje w Indykpolu AZS Olsztyn!

– Czułem wiele radości z gry w tym sezonie. Nasz zespół ma wielki potencjał – zarówno teraz, jak i w kolejnym sezonie. Na każdym kroku czułem również wsparcie wspaniałych kibiców. Jestem podekscytowany, iż w przyszłym sezonie będę mógł także grać w barwach Indykpolu AZS Olsztyn! – podkreśla sam zawodnik.