Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 2000/2001


Rok 2000 był przełomowy dla polskiej siatkówki – wtedy to powstała Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej. Na którym miejscu swój debiutacki sezon w Polskiej Lidze Siatkówki zakończył zespół Indykpol AZS Olsztyn?

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016).

Rok 2000 był przełomowy dla polskiej siatkówki. 30 czerwca 2000 roku, podczas posiedzenia Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Poznaniu, założono Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej SA. Tego samego dnia, przed meczem Polska-Hiszpania w Lidze Światowej, uroczyście podpisano akt notarialny. PLPS była odpowiedzialna za zorganizowanie i prowadzenie rozgrywek męskiej ligi zawodowej. Od sezonu 2000/2001, rozgrywki nosiły nazwę Polska Liga Siatkówki. Udziałowcami został Polski Związek Piłki Siatkowej oraz dziesięć klubów nowo powstałej PLS – w tym AZS Olsztyn, który do dnia dzisiejszego, nieprzerwanie gra w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Po wakacyjnej przerwie i przed nowym sezonem 2000/2001, zespół akademików został wzmocniony nowymi zawodnikami. Zrodziły się ponownie nadzieje na lepsze miejsce w lidze. Kadrę zespołu Indykpol AZS tworzyli: Maciej Dobrowolski, Szymon Fiedorow, Wojciech Grzyb, Łukasz Kadziewicz, Tomasz Kowalczyk, Adam Kurian, Artur Pieśniak, Piotr Poskrobko, Paweł Siezieniewski, Paweł Szabelski, Wojciech Szczurowski, Krzysztof Śmigiel, Leszek Urbanowicz, Arkadiusz Wiśniewski oraz trenerzy: Stanisław Iwaniak i Andrzej Grygołowicz. Lekarzem był Piotr Kulpaka, odnową biologiczną zajmował się Zenon Michalski, a kierownikiem był Marian Janocha.

Ze względu na utworzenie Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, w klubie AZS Olsztyn nastąpił podział na siatkówkę profesjonalną i amatorską. Prezesem siatkówki profesjonalnej Piłka Siatkowa AZS UWM SA został Bogusław Cieciórski, wiceprezesem Wiesław Jastrzębski. Od tego momentu, zespół zawodowy Indykpol AZS UWM zaczął występował w rozgrywkach PLS, zaś amatorzy jako AZS UWM w II lidze i rozgrywkach młodzieżowych na poziomie wojewódzkim i centralnym. 

Początek sezonu nie był udany dla akademików. Siatkarze Indykpolu nie mogli przezwyciężyć serii porażek i po czwartej, trener Stanisław Iwaniak złożył rezygnację z prowadzenia zespołu. Zastąpił go Maciej Tyborowski, były zawodnik AZS. Powrócił on po 20-stu latach z Włoch, gdzie grał w zespołach ligowych i prowadził męskie oraz żeńskie zespoły siatkówki. Po rundzie zasadniczej, Indykpol zajmował siódmą pozycję w tabeli i w fazie play-off, pokonując w pięciu meczach Stolarkę Wołomin, zajął piąte miejsce.

Młodzież AZS UWM, prowadzona przez Józefa Kopaczela, wywalczyła kolejny raz awans do II ligi. Natomiast siatkarze-studenci AZS, został Akademickim Mistrzem Polski.

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.