Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 1998/1999


W sezonie 1998/1999, nastąpił upragniony awans do Seria A I ligi. Hala w Kortowie pękała w szwach, a po ostatniej akcji ekspolodowała radością.

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). W sezonie 1998/1999, nastąpił upragniony awans do Seria A I ligi. Hala w Kortowie pękała w szwach, a po ostatniej akcji ekspolodowała radością. 

W sezonie 1998/199, kortowscy siatkarze na mocy umowy o sponsorowaniu sekcji, podpisanej przez Adama Zaborniaka (prezesa sekcji) i Piotra Kulikowskiego (wiceprezesa do spraw marketingu i sprzedaży Indykpolu), rozpoczęli występy w lidze pod nazwą Indykpol AZS ART Olsztyn. Pierwszym trenerem zespołu został Stanisław Iwaniak, a drugim Andrzej Grygołowicz. 

Zespół AZS ART Centbet Olsztyn, występujący w II lidze, prowadził Tomasz Miller.

Drużynę Indykpolu AZS opuściło siedmiu zawodników, w tym czterech z pierwszej szóstki. Kadrę stanowili w zdecydowanej większości wychowankowie klubu. Piąty, dramatyczny, zwycięski mecz w finale ligi ze Skrą Bełchatów 3:2, otworzył Indykpolowi AZS ART bramę do serii A I ligi. Sukces ten wywalczyli: Maciej Dobrowolski, Łukasz Kadziewicz, Patryk Karpowicz, Waldemar Karwowski, Tomasz Kowalczyk, Piotr Poskrobko, Michał Rotkiewicz, Wojciech Szczurowski, Bartosz Siedlecki, Leszek Urbanowicz, Arkadiusz Wiśniewski i trenerzy – Stanisław Iwaniak oraz Andrzej Grygołowicz. Kierownikiem zespołu był Marian Janocha, lekarzem Piotr Kulpaka, zaś odnową biologiczną zajmował się Zenon Michalski. 

Prawidłowa, długoletnia praca z grupami młodzieżowymi AZS spowodowała, że Olsztyn nie zniknął z mapy ekstraklasy polskiej siatkówki.

Zespół AZS ART Centbet z kolei zajął dziewiąte miejsce w tabeli i musiał pożegnać się z rozgrywkami II ligi.

Po 40 latach pracy z młodzieżową, z zawodem postanowił się rozstać Mieczysław Doroszuk, nestor olsztyńskich trenerów siatkówki. Popularny „Profesor”, został uroczyście pożegnany przed turniejem juniorów młodszych o Puchar Olsztyna. Najmłodsi adepci siatkówki, szkoleni w AZS, zaczęli sięgać po pierwsze sukcesy w ogólnopolskim turnieju minisiatkówki. Trojka zawodników reprezentująca Olsztyn: Piotr Józefowicz, Dorian Nawrocki i Paweł Pietkiewicz, zajęła pierwsze miejsce przed reprezentacją Tomaszowa Mazowieckiego i Krakowa. Trener był Dariusz Kurpis. 

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.