Akademicy po pierwszej fazie Mistrzostw Świata


Siedmiu z ośmiu przedstawicieli Zielonej Armii awansowało do drugiej fazy Mistrzostw Świata. Jedynym, który pożegnał się z turniejem jest Mateusz Nykiel, statystyk reprezentacji Kanady.

Mateusz Poręba i reprezentacja Polski jak burza przeszli przez pierwszą fazę turnieju. Biało-czerwoni wygrali wszystkie trzy spotkania (Bułgaria, Meksyk i USA), a środkowy akademików zadebiutował podczas mistrzowskiej imprezy w wygranym, trzysetowym starciu z Meksykiem (5 pkt.). Występujący w tej samej grupie siatkarze USA (Joshua Tuaniga i Taylor Averill) oraz trener Javier Weber, zajęli drugie miejsce i również awansowali do 1/8 finałów. Środkowy ekipy ze stolicy Warmii i Mazur w każdym meczu dawał dobrą zmianę, a rozgrywający rozegrał całe spotkanie przeciwko Polakom.

Swoją grupę wygrali także Holendrzy z Robbertem Andringą na pozycji libero. „Pomarańczowi” pokonali Egipt, Argentynę i Iran, a popularny w stolicy Warmii i Mazur „Zimny Olaf”, w każdym spotkaniu pokazywał się z dobrej strony. Trzy wygrane zanotowali także Brazylijczycy z Roberto Bacchim w sztabie szkoleniowym (Japonia, Kuba i Katar). Szczęśliwie natomiast do 1/8 finałów awansowali Niemcy z Moritzem Karlitzkiem. Zawodnicy prowadzeni przez Michała Winiarskiego zajęli 3. miejsce w grupie (wygrana tylko z Kamerunem, porażki z Francją i Słowenią) i znaleźli się w gronie 4 najlepszych ekip z 3 miejsca, które przeszły dalej.

Pierwszym przedstawicielem Zielonej Armii, który pożegnał się z Mistrzostwami Świata jest Mateusz Nykiel, który był statystykiem reprezentacji Kanady. Choć w grupie zajęli oni 3. miejsce (zwycięstwo z Chinami, porażki z Włochami i Turcją), to nie udało im się awansować do 1/8 finałów jako drużyna z trzech miejsc. Kanadyjczykom zabrakło… 2 małych punktów, aby wyprzedzić Tunezję.

Plan gier 1/8 finałów Mistrzostw Świata

 • 3.09 (sobota)
  Niemcy (M. Karlitzek) vs. Słowenia, godz. 17:30
  Włochy vs. Kuba, godz. 21:15
 • 4.09 (niedziela)
  USA (J. Tuaniga, T.Averill, J.Weber) vs. Turcja, godz. 17:30
  Polska (M. Poręba) vs. Tunezja, godz. 21:00

 • 5.09 (poniedziałek)
  Holandia (R. Andriga) vs. Ukraina, godz. 17:30
  Francja vs. Japonia, godz. 21:00
 • 6.09 (wtorek)
  Serbia vs. Argentyna, godz. 17:30
  Brazylia (R. Bacchi) vs. Iran, godz. 21:00

  fot. Volleyball World