11 Manuel Armoa

Narodowośćarg Argentyna
PozycjaPrzyjmujący
Data urodzenia1 grudnia 2002
Wzrost198
Poprzednie drużynyUPCN Voley Club (2018-2023)
Indykpol AZS Olsztyn (2023-)
Obecna drużynaIndykpol AZS Olsztyn
SezonySezon 2023/2024

Manuel Armoa urodził się 1 grudnia 2002 roku. Od początku był „skazany” na siatkówkę, ponieważ pochodzi jego babcia, ciocia i wujek również zawodowo uprawiali ten sport. Od 2018 roku reprezentował barwy argentyńskiego UPCN Voley Club z San Juan, z którym dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Argentyny (2021, 2022), srebrny (2023) i brązowy medal (2019). Na swoim koncie ma także zwycięstwa w Pucharze ACLAV (Puchar Argentyny – 2019 i 2020) oraz Pucharze Mistrza (Superpuchar Argentyny – 2022). Armoa może pochwalić się także srebrnymi medalami w Klubowych Mistrzostwach Ameryki Południowej (2019 i 2020).

W minionym sezonie rozegrał 27 spotkań w których zdobył 417 punktów – 342 w ataku (50% skuteczności), 40 w bloku oraz 35 w polu serwisowym. Został także wybrany do drużyny sezonu.

Mierzący 199 cm wzrostu siatkarz, był także jednym z filarów młodzieżowych reprezentacji Argentyny. W 2018 roku wraz z kolegami zdobyli srebro Mistrzostw Ameryki Południowej Kadetów, a rok później – brązowy medal Mistrzostw Świata Kadetów. Podczas Mistrzostw Świata U21 w 2021 roku, został wybrany najlepszym przyjmującym imprezy.

Manuel Armoa obecnie przebywa z seniorską reprezentacją Argentyny, z którą uczestniczy w rozgrywkach Siatkarskiej Ligi Narodów. Podczas pierwszego tygodnia zmagań, Argentyna odniosła 3 zwycięstwa (z Włochami, Kanadą i Holandią), a uległa tylko Brazylii.  Ekipę prowadzoną przez Marcelo Mendeza czekają teraz starcia z: Słowenią, Francją, Bułgarią i Japonią.

Nowy sezon to czas na zmiany i debiut w PlusLidze. Manuel Armoa został nowym siatkarzem Indykpolu AZS Olsztyn!

Kiedy zadzwonił do mnie Javier Weber, nie miałem wątpliwości i zgodziłem się bez wahania – przyznaje Manuel Armoa. – Moi rodzice, mój menadżer i ja, natychmiast podjęliśmy decyzję. PlusLiga jest jedną z najbardziej niesamowitych lig na świecie, a Olsztyn ma świetnego trenera. Kadra naszego klubu na nowy sezon także jest wspaniała. Jestem bardzo szczęśliwy i nie mogę się doczekać kolejnego sezonu w barwach Indykpolu AZS Olsztyn!

Manuel Armoa jest młodym i perspektywicznym zawodnikiem. Ma doświadczenie na arenie międzynarodowej, ponieważ w ubiegłym sezonie występował w barwach seniorskiej reprezentacji Argentyny. Jestem przekonany, że będzie bardzo ważną postacią w naszej drużynie – mówi Tomasz Jankowski, Prezes Zarządu Piłki Siatkowej AZS UWM SA w Olsztynie.

Kontrakt argentyńskiego przyjmującego z olsztyńskim klubem został podpisany na dwa lata.