Indykpol AZS Olsztyn – Projekt Warszawa

-

Podsumowanie

Siatkarze Indykpolu AZS udanie rozpoczęli nowy rok, odnosząc pierwsze zwycięstwo w Hali Urnaia. Zawodnicy prowadzeni przez Javiera Webera, pokonali lidera PlusLigi, Projekt Warszawa 3:0 Statuetkę MVP otrzymał Alan Souza!

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn po powrocie do olsztyńskiej Hali Urania, jeszcze ani razu nie zaznali smaku zwycięstwa. Przypomnijmy – ekipa ze stolicy Warmii i Mazur uległa Bogdance LUK Lublin (2:3) oraz PGE GiEK Skrze Bełchatów (1:3). Szansą na przełamanie było wtorkowe spotkanie z Projektem Warszawa, lecz akademików czekało ciężkie zadanie – do Olsztyna zawitał bowiem lider PlusLigi.

Akademicy od początku meczu imponowali zwłaszcza grą blokiem. Zatrzymywali w ten sposób ataki stołecznego zespołu. Bardzo dobrze prezentował się też Alan Souza. Prowadzili 10:7, ale w połowie partii dali się dogodnić (15:15) a później na chwilę do głosu doszli goście (17:15). Przebudził się Barłomiej Bołądź. Solidnie grał też Artur Szalpuk. Potrzebne były zmiany. I okazały się skuteczne. Wejście Manuela Armoy i Nicolasa Szerszenia dało pozytywny impuls w końcówce i pozwoliło olsztynianom wygrać 27:25.

Kibice oczy ze zdziwienia zaczęli jednak przecierać dopiero w drugim secie, w którym Indykpol absolutnie zdominował rywala. Prowadził kolejno 8:3, 11:4 i 14:7. Warszawianie próbowali odrabiać straty. Zbliżyli się na trzy punkty (15:12). Wtedy trener Weber zdjął na moment z boiska Kamila Szymenderę i powownie (chcąc poprawić przyjęcie) postawił na Szerszenia. Na ławce wciąż siedział natomiast Moritz Karlitzek, którego już wcześniej zmienił Armoa. Akademicy uspokoili swoją grę i dowieźli prowadzenie, zwyciężając 25:19.

Problemy Projektu wynikały m.in. z braku podstawowego rozgrywającego. Trener lidera PlusLigi nie mógł skorzystać z Jana Firleja a zamiast byłego zawodnika Indykpolu na parkiecie pojawił się Maciej Stępień. Ale zawodzili też inni liderzy drużyny. A w barwach gospodarzy słabiej spisującego się Moritza Karlitzka świetnie zastąpił Manuel Armoa. Także pozostali zawodnicy wchodzący zadaniowo na boisko dawali dobre zmiany. Bardzo solidnie prezentowali się dwaj środkowi – Sapiński i Jakubiszak. A fantastycznie piłki rozdzielał Joshua Tuaniga. Zdecydowanym bohaterem meczu był jednak Alan Souza. W trzech setach zdobył 20 punktów a w decydujących momentach był prawdziwym liderem zespołu.

W trzeciej partii olsztynianie szybko zbudowali swoją czteropunktową przewagę (10:6). Rywale natomiast nie potrafili się już podnieść. Ich ataki zatrzymywał szczelny blok gospodarzy, którym wychodziła niemal każda akcja w ataku. Dystans się zwiększał (20:14) i ostatecznie Indykpol wygrał 25:19 a w całym meczu 3:0, sprawiając wielką niespodziankę. Statuetką MVP nagrodzony został Alan Souza.

W kolejnym starciu siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn zmierzą się na wyjeździe z Ślepskiem Malow Suwałki (niedziela 7.01 o godz. 17:30). Ekipa ze stolicy Warmii i Mazur do Hali Urania wróci w sobotę, 20 stycznia, w starciu z Mistrzem Polski – Jastrzębskim Węglem (godz. 14:45). Bilety wkrótce będą dostępne na bilety.indykpolazs.pl.

Szczegóły

DataCzasLigaSezonKolejka
2 stycznia 202415:45PlusLigaSezon 2023/202414 kolejka PlusLigi

Miejsce spotkania

Hala Urania
Al. Piłsudskiego 44, Olsztyn

Wyniki

Drużyna123WSWynik
Indykpol AZS Olsztyn2725253Wygrana
Projekt Warszawa2519190Porażka