Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 2012/2013


Sezon 2012/2013 miał być zupełnie inny w wykonaniu siatkarzy Indykpolu AZS. Kontuzja czołowego zawodnika przed rozpoczęciem sezonu zweryfikowała plany akademików.

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Sezon 2012/2013 miał być zupełnie inny w wykonaniu siatkarzy Indykpolu AZS. Kontuzja czołowego zawodnika przed rozpoczęciem sezonu zweryfikowała plany akademików.

Dzięki sponsorowi tytularnemu, firmie Indykpol, zespół siatkarzy w sezonie 2012/2013, mógł przystąpić do rozgrywek w PlusLidze. Na stanowisku trenera, Radosław Panas zastąpił Tomasa Totolo. Do rozgrywek zespół Indykpolu AZS, przystąpił w następującym składzie: Metodi Ananiew, Bartosz Krzysiek, Damian Boruch, Rafael Batista da Silva, Wojciech Ferens, Herman Guillermo, Dawid Gunia, Piotr Hain, Jonas Kvalen, Piotr Łukasik, Bartosz Mariański, Patryk Skup, Wojciech Sobala, Łukasz Szarek, Jakub Urbanowicz, Michał Żurek. Trenerzy: Radosław Panas i Piotr Poskrobko, trener odnowy: Paweł Ciesiun, lekarz: Wojciech Remiszewski, statystyk: Kamil Sołoducha.

Do gry w meczach kontrolnych wrócił o długiej kontuzji Metodi Ananiew i był wyróżniającym się zawodnikiem zespołu. W VII Memoriale im. Zdzisława Ambroziaka, rozegranym jak zwykle w Warszawie, olsztynianie byli o krok od finału, prowadząc ze Skrą Bełchatów 2:0, lecz kontuzja Ananiewa, który zerwał ścięgno Achillesa, wybiła z rytmu akademików i doprowadziła do porażki 2:3. Potem – bez wiary w zwycięstwo – Indykpol przegrał mecz o trzecie miejsce z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 0:3.

Celem zespołu było zakwalifikowanie się do czołowej ósemki w PlusLidze. Indykpol AZS po pierwszej rundzie, zajmował ósmą pozycję, mimo zasilenia go przez Piotra Gruszkę, który był wszak siatkarzem nieprzeciętym, mając na koncie 400 meczów w reprezentacji Polski. Jednak tak wytrwanym graczom nie udało się zakwalifikować do elitarnej ósemki w lidze, mimo bardzo dobrej gry Bartosza Krzyśka, który prowadził w rankingu najlepszych punktujących w lidze (276 punktów). W fazie play-off, Indykpl w walce o dziewiątą pozycję w lidze, przegrał trzy spotkania z AZS Częstochowa i zajął 10. miejsce. Sezon przyniósł duże rozczarowanie – po raz drugi z rzędu, olsztynianie zajęli ostatnie miejsce w tabeli. Mistrzem Polski została Resovia, przed ZAKSĄ i Jastrzębskim Węglem.

Po czterech latach nieobecności, powrócił na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej prof. Andrzej Koncicki, który zastąpił urzędującego prof. Władysława Kordana.

Trener Andrea Anastasi powołał czterech zawodników Indykpolu AZS do szerokiej kadry: Wojciecha Ferensa, Piotra Haina, Bartosza Krzyśka i Michała Żurka. Zespół Młodej Liig Indykpol AZS, oparty na juniorach AZS UWM oraz zawodnikach AZS UWM II (II liga), Tempa i Absolwenta Olsztyn, walcząc w fazie play-off w meczach o 9-11 miejsce, uplasował się na dziesiątej pozycji. Drugoligowemu zespołowi AZS UWM zabrakło jedynie punkty w walce o pierwsze miejsce w grupie, kończąc ostatecznie rozgrywki na piątej pozycji.

W Akademickich Mistrzostwach Polski, siatkarze UWM zajęli czwarte miejsce, zaś w klasyfikacji uniwersytetów, zdobyli złote medale. W zespole wystąpili: Damian Boruch, Maciej Budziński, Krystian Chełchowski, Marcin Kamiński, Dariusz Kurmin, Szymon Macyra, Paweł Mazek, Łukasz Olender, Maciej Pichłacz, Paweł Pietkiewicz, Michał Przybylski, Maciej Szadkowski. Trener: Andrzej Grygołowicz.

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142