Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 2006/2007


Przed sezonem 2006/2007, pojawiły się pytania: „Czy po 15 latach, Olsztyn doczeka się Mistrzostwa Polski? Czy mocny teoretycznie skład, potwierdzi swoją wartość na boisku?” Na którym miejscu sezon zakończyli akademicy?

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Przed sezonem 2006/2007, pojawiły się pytania: „Czy po 15 latach, Olsztyn doczeka się Mistrzostwa Polski? Czy mocny teoretycznie skład potwierdzi swoją wartość na boisku?” A jak było faktycznie? 

Przed sezonem 2006/2007, trwała transferowa gorączka. Zespołem PZU AZS kierował trener Ireneusz Mazur, którego pozyskano ze Skry Bełchatów. Jego asystentem został Mariusz Sordyl. Siatkarze olsztyńskiej drużyny rozpoczęli treningi bez siedmiu zawodników, którzy mieli osobny tok przygotowań w związku z obowiązkami w kadrze i przymiarkami do występów w rozgrywkach Ligi Światowej oraz Mistrzostwach Świata w Japonii.

Po nieplanowanym spadku z I ligi B, zespół AZS UWM Zakwrze Mława, rezerwy siatkarskie wróciły pod skrzydła UWM. W ekipie akademików nastąpiły duże zmiany kadrowe. Z klubu odszedł Józef Kopaczel, który podjął pracę w GTS Gdańsk (II liga), a jego następcą został Andrzej Stankiewicz – trener juniorów, na których został oparty drugoligowy zespół AZS UWM.

Opromienieni sukcesem wrócili z Mistrzostw Świata w Japonii srebrni medaliści, a wśród nich siatkarze PZU AZS: Michał Bąkiewicz, Wojciech Grzyb i najlepszy rozgrywający świata – Paweł Zagumny. Po takim sukcesie, siatkarze PZUAZS byli oczywiście jednym z głównych faworytów do złotego medalu Mistrzostw Polski. Taką nadzieję mieli zawodnicy, jak i kibice czy działacze. Prof. Ryszard J. Górecki, rektor UWM i prezes UWM AZS, powiedział przed sezonem (M. Bartoszewicz, Medaliści na kawie u Rektora, „Gazeta Olsztyńska”, 2006, nr. 290 z 12 XII, s. 19) :

Skompletowaliśmy doskonały skład, myślę więc, że w tym sezonie złoto będzie nasze

Kapitan zespołu Paweł Papke na konferencji prasowej stwierdził (Z. Szymula, Nadzieja na złoto, „Gazeta Olsztyńska 2006”, nr 290, z 13 XII, s 19.):

Jestem w Olsztynie cztery lata, co roku mieliśmy nadzieję na złot, liczę na to, że wreszcie nadszedł ten czas

Pojawiły się pytania: czy po 15 latach, Olsztyn doczeka się Mistrzostwa Polski? Czy mocny teoretycznie skład potwierdzi swoją wartość na boisku? Po zwycięstwach w 1/8 finału Pucharu Konfederacji, zespół PZU AZS przegrał pojedynki w ćwierćfinale z Jastrzębskim Węglem i opadł z rozgrywek. Powodem do domy i wielkiej satysfakcji, była jednie dominacja siatkarzy PZU AZS w plebiscycie na najpopularniejszych sportowców województwa Warmińsko-Mazurskiego (za rok 2006). Całe podium zajęli siatkarze. Najpopularniejszym został Paweł Zagumny, drugim Wojciech Grzyb, trzecim Michał Bąkiewicz, a piątym był Paweł Papke.

Po niespodziewanej przegranie w Uranii z Resovią 0:3, oddaliła się szansa zajęcia pozycji lidera przed fazą play-off. Ostatecznie olsztynianie przystępowali do kolejnej fazy rozgrywek z drugiego miejsca. Liderem była Skra Bełchatów, która to w fazie zasadniczej przegrała tylko raz – z olsztyńskim AZS.

W 2007 roku, juniorzy AZS UWM szli w rozgrywkach jak burza. Po zdobyciu mistrzostwa województwa, wygrali turniej ćwierćfinałowy i półfinałowy, awansując do finałów, czyli najlepszej ósemki zespołów w kraju. W ostatnim meczu, decydując o złocie, AZS UWM pokonał Jadar Radom 3:2 i został Mistrzem Polski. Na ten sukces olsztyńska siatkówka czekała 15 lat. Po meczu trener Andrzej Grygołowicz powiedział (S. Wożniak, Juniorzy na medal, „Gazeta Wyborcza” 2007, nr 60, dodatek Olsztyn, z 12 III, s. 8): 

Przed turniejem nie liczyłem na złoto, ponieważ ubył nam Michał Kubiak, który był liderem zespołu. Chłopcy spisali się jednak wspaniale. Teraz chciałbym, żeby w nasze ślady poszedł zespół seniorów, wówczas powtórzyłaby się sytuacja z lat 1991 – 1992, kiedy zarówno juniorzy, jak i seniorzy, zdobyli Mistrzostwo Polski.

Za najlepszego rozgrywającego turnieju uznano Grzegorza Pietkiewicza, a Adama Kowziowicza za najlepszego zawodnika w zespole AZS. Zespół wystąpił w składzie: Jakub Chodor, Piotr Dominik, Marek Gadomski, Damian Gil, Artur Jacyszyn, Filip Jastrzębski, Adam Kowzowicz, Łukasz Piekarski, Maciej Pichłacz, Grzegorz Pietkiewicz, Tomasz Stańczuk, Krystian Władziński. W zespole AZS UWM wcześniej grali również: Błażej Gójski, Krzysztof Czarnecki, Paweł Grzesik, Michał Kubiak, Maciej Łukaszewicz. Trenerem zespoł był Andrzej Grygołowicz. Ogromny wkład w ten sukces wnieśli trenerzy: Andrzej Kasprzak, Dariusz Kurpis, Danuta Pszczółkoska, Maciej Rejzner, Andrzej Stankiewicz, Sergiusz Salski i Stanisław Wasilewski, uczestnicząc przez wiele lat w szkoleniu tych zawodników na różnych szczeblach ich rozwoju.

W finale Pucharu Polski, PZU AZS przegrał ze Skrą 0:3. Zespół Daniela Castellaniego, wygrał Puchar po raz trzeci z rzędu.

Po trzech zwycięstwach nad Jadarem Radom w pierwszej rundzie play-off, siatkarze PZU AZS przegrali następnie rywalizację w półfinale z Jastrzębskim Węglem i znowu prysła szansa na walkę o złoto. Pocieszeniem było zwycięstwa w czterech spotkaniach z AZS Częstochowa, co dało siatkarzom olsztyńskim brązowy medal – 21 krążek i ósmy tego koloru w historii klubu. Złoty medal pozostał nadal w sferze marzeń. 

Zespół PZU AZS w sezonie 2006/2007, wystąpił w następującym składzie: Michał Bąkiewicz, Patryk Czarnowski, Wojciech Grzyb, Michał Kubiak, Paweł Kuciński, Richard Lambourne, Piotr Lipiński, Marcin Lubiejewski, Marcin Możdżonek, Paweł Papke, Michał Ruciak, Sinan Cem Tanik, Paweł Zagumny. Trenerzy: Ireneusz Mazur i Mariusz Sordyl, lekarz: Wojciech Remiszewski, odnowa biologiczna: Mirosław Gozdan, bank informacji: Paweł Janicki, kierownik: Marek Carzyński, rzecznik prasowy: Tomasz Jankowski.

Paweł Zagumny zwyciężył w rankingu Przeglądu Sportowego na najlepszego siatkarza sezonu 2006/2007, został też najlepszym rozgrywającym. Zwyciężył również w rankingu Ligi Światowej na najlepszego rozgrywającego. Do tych nagród Paweł Zagumny dorzucił jeszcze tytuł najlepiej rozgrywającego w Memoriale im. Huberta Jerzego Wagnera, w którym Polska zajęła trzecie miejsce.

W tym samym sezonie zespół AZS UWM zajął piąte miejsce w II lidze i utrzymał się w rozgrywkach.

W uznaniu zasług siatkarzy oraz innych sportowców w klubie, prezes AZS UWM – Rektor prof. Ryszad Górecki, otrzymał tytuł sportowego menedżera 2007, przyznanego przez Polską Konfederację Menedżerów.

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.