Rok 1992 to problemy finansowe polskiego sportu, które nie ominęły AZS Olsztyn. Jak akademicy poradzili sobie z kryzysem finansowym? Na którym miejscu zakończyli sezon 1992/1993?
Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Rok 1992 to również problemy finansowe polskiego sportu, które nie ominęły AZS Olsztyn. Jak akademicy poradzili sobie z kryzysem finansowym? Na którym miejscu zakończyli sezon 1992/1993?
Trudna sytuacja polskiego sportu z początku lat 90., nie ominęła również olsztyńskich siatkarzy. Kondycja finansowa w drużynie Mistrza Polski stała się dramatyczna. Kasa w klubie świeciła pustkami, a klub zalegał siatkarzom z wypłatą premii za zdobycie Pucharu Polski, tytułu Mistrza Polski i stypendiami. Siatkarze byli rozgoryczeni i kilku z nich opuściło zespół. W drużynie 1992/1993, drużyna została poważnie odmłodzona przez juniorów, wychowanków klubu.
„Świętą wojnę” o złoto Mistrzostw Polski, po raz trzeci z rzędu stoczyli akademicy z Olsztyna i Częstochowy. Tym razem górą byli częstochowianie i umowna stolica siatkówki, została przeniesiona znad Łyny pod Jasną Gorę. A trzeba dodać, że tak jak w latach 70., pojedynki Olsztyna z Rzeszowem wywoływały ogromne emocje, tak w latach 90. mecze akademików z Olsztyna i Częstochowy, cieszyły się równie wielkim zainteresowaniem publiczności. Zważywszy na trudną sytuacje w klubie, zdobycie srebrnych medali przez siatkarzy, należało uznać za sukces. W challenge „Przeglądu Sportowego” na najlepszego siatkarza ligi, zwyciężył Arkadiusz Wiśniewski. Był to trzeci zawodnik AZS Olsztyn, po Mirosławie Rybaczewskim (1975/1976) i Mariuszu Sordylu (1991/1992), który osiągnął to trofeum.
W Pucharze Europy Mistrzów Klubowych, AZS Olsztyn zakończył rywalizację w II rundzie (od tej fazy rozgrywek, olsztynianie rozpoczęli zmagania). Ekipa ze stolicy Warmii i Mazur ponownie spotkała się z fińskim KuPS Volley Kuopio. Porażki 2:3 w Hali Urania i 0:3 na wyjeździe, wyeliminowały akademików z dalszej gry. W 1993 roku, akademicka reprezentacja Polski zdobyła srebrne medale na Uniwersjadzie w Buffalo (USA). W zespole występowało czterech zawodników z Olsztyna: Witold Roman, Mariusz Sordyl, Jarosław Szalpuk i Mariusz Szyszko.
Ciąg dalszy nastąpi…
Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.