Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 1981/1982


W 1982 roku, siatkarze AZS Olsztyn po raz czwarty w historii klubu, zdobyli Puchar Polski. Czy udało im się ten sukces powtórzyć w ekstraklasie?

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). W 1982 roku, siatkarze AZS Olsztyn po raz czwarty w historii klubu, zdobyli Puchar Polski. Czy udało im się ten sukces powtórzyć w ekstraklasie? 

Po dziesięciu latach przerwy, w roku 1982, akademicy zdobyli w Płocku, po raz czwarty Puchar Polski. Olsztynianie pokonali w decydującym spotkaniu faworyzowaną Legię Warszawa 3:2. Autorami sukcesu byli: Zdzisław Adamowicz, Dariusz Błoński, Piotr Koczan, Piotr Czułowski, Stanisław Lubiejewski, Konrad Majewski, Waldemar Mieczkowski, Ireneusz Nalazek, Włodzimierz Nalazek, Bogdan Pachniewicz, Marek Pawelec, Mirosław Rybaczewski, Maciej Tyborowski oraz trenerzy – Andrzej Grygołowicz i Józef Kopaczel, a także kierownik drużyny, Krzysztof Szczerbuk. 

Kortowscy siatkarze cały czas utrzymywali wysoką formę sportową, o czym świadczymy wygrane turnieje w kraju i za granicą. W rozgrywkach ligowych, AZS Olsztyn zdobył swój trzeci brązowy, a zarazem dziesiąty medal w historii klubu. Ekipa z Warmii musiała uznać wyższość Gwardii Wrocław (Mistrz Polski) i Legii Warszawa (wicemistrz Polski). 

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.