Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 1979/1980


Kto objął stery zespołu po Leszku Doroszu? Jak zakończył się sezon 1979/1980? Tego dowiecie się w kolejnej części „Z kart historii AZS Olsztyn”.

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia. Kto objął stery zespołu po Leszku Doroszu? Jak zakończył się sezon 1979/1980?

Po 19 latach pracy z siatkarzami, przed sezonem pożegnał się twórca potęgi olsztyńskiego AZS – trener Leszek Dorosz. Ten zasłużony trener wyjechał do Jugosławii, gdzie jak się niebawem okazało, zaczął odnosić liczne sukcesy. Po Leszku Doroszu, zespół akademików przejął jego wieloletni asystent – Andrzej Grygołowicz.

W 1980 roku, zespół AZS Olsztyn po raz czwarty w historii klubu został wicemistrzem Polski. Włodzimierz Nalazek wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, gdzie wywalczył z kolegami czwarte miejsce. Rok później bracia Nalazkowie – Ireneusz i Włodzimierz – przywieźli do Kortowa srebrne medale mistrzostw Europy, rozgrywanych w Warnie. Obaj też grali w drużynie narodowej podczas Pucharu Świata w Tokio (1981) i zajęli z zespołem czwarte miejsce. Agencje prasowe wyróżniły za grę zwłaszcza Ireneusza Nalazka. 

Wicemistrzowie Polski 1980. Stoją od lewej: A. Grygołowicz, K. Majewski, P. Czułowski, M. Rybaczewski, W. Mieczkowski, Z. Adamowicz, S. Lubiejewski, M. Peryt, B. Pachniewicz, K. Szczerbuk. Drugi rząd od lewej: B. Babuchowski, T. Miller, W. Nalazek, P. Koczan, A. Pabjańczyk, B. Jeżewski

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.