Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 1975/1976


W jakim stylu akademicy zakończyli zmagania w roku 1976? Kto zdobył złote medali Igrzysk Olimpijskich w Montrealu?

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia. W jakim stylu akademicy zakończyli zmagania w roku 1976? Kto zdobył złote medali Igrzysk Olimpijskich w Montrealu?

Po zdobyciu srebrnego i brązowego medalu Mistrzostw Polski w latach 1974 i 1975, siatkarze z Kortowa w roku 1976 po raz drugi zostali Mistrzami Polski. Zwycięstwo zostało osiągnięte jednoznacznie, bowiem kortowianie w drodze do medalu przegrali tylko jeden mecz.

Złote medale zdobyli (na zdjęciu od lewej); Wojciech Baranowicz, I Trener Leszek Dorosz, Stanisław Iwaniak, Mirosław Peryt, kierownik Krzysztof Szczerbuk, Jan Bielmcza, Tomasz Miller, Konrad Majewski, trener kadry Hubert Wagner (gościnnie), Mirosław Rybaczewski, II Trener Andrzej Grygołowicz, Zbigniew Lubiejewski. W przysiadze od lewej: Bogusław Pachniewicz, Cezary Kosko, Andrzej Pabjańczyk.

Duży wkład w ten sukces miała rada sekcji z jej oddanymi członkami: Józefem Fornalem, Eugeniuszem Lewońką, Eugeniuszem Milewskim, Wenantym Rotkiewiczem i Krzysztofem Szczerbukiem.

Przed Igrzyskami Olimpijskimi roku 1976 w Montrealu, trener Hubert Wagner powołał na przygotowania czterech zawodników z Olsztyna: Wojciecha Baranowicza, Stanisława Iwaniaka, Zbigniewa Lubiejewskiego i Mirosława Rybaczewskiego. Na turnieju ostatecznie pojechali Lubiejewski i Rybaczewski, którzy zdobyli złoty medal. Był to ogromny sukces, bowiem po raz pierwszy zawodnicy z Warmii i Mazur zostali mistrzami olimpijskimi.

W tym samym czasie studenci ART wygrali w Poznaniu letnie igrzyska młodzieży szkolnej i studenckiej, które miały rangę mistrzostw szkół wyższych. W nowo oddanej, w 1976 roku, hali sportowej w Kortowie, olsztynianie wygrali międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa Polski przed akademikami CSRS, Bułgarii, AZS II i AZS Częstochowa.

Stoją od lewej: A. Pabjańczyk, Z. Lubiejewski, C. Kosko, W. Baranowicz, T. Miller, B. Pachniewicz, T. Lewandowski, M. Rybaczewski, M. Peryt, K. Majewski, S. Iwaniak

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.