Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 1973/1974


Który z siatkarzy AZS Olsztyn zdobył złoty medal podczas Mistrzostw Świata w Meksyku? Jakie sukcesy na arenie międzynarodowej odnieśli akademicy z Kortowa? Czas na kolejną część „Z kart historii AZS Olsztyn” – sezon 1973/1974.

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia. Który z siatkarzy AZS Olsztyn zdobył złoty medal podczas Mistrzostw Świata w Meksyku? Jakie sukcesy na arenie międzynarodowej odnieśli akademicy z Kortowa? 

Rok 1974 to wiele sukcesów międzynarodowych, m.in. wygranie międzynarodowego turnieju w Genk, pod nazwą „Turniej Europa”. Startowali w nim mistrzowie Japonii Shin Nittetsu, Czechosłowacji Zetor Brno, RFN – SSV Nonn, Jugosławii – Gik Banat i zespół gospodarzy – VC Herman.

Drugi zespół AZS – prowadzony przez trenera Bogusława Cieciórskiego – wywalczył awans do II ligi. W drużynie grali: Andrzej Błaszczyk, Piotr Koczan, Cezary Kosko, Piotr Królak, Konrad Majewski, Krzysztof Majek, Zenon Nowak, Bogusław Pachniewicz, Zezon Paprocki, Krysztof Szczeciński i Zbigniew Wielebnowski. 

Zaczęła również owocować wieloletnia praca trenerów: Zbigniew Biłata, Mieczysława Doroszuka, Andrzeja Grygołowicz, Czesława Kolpego i kierownika Andrzeja Kuncewicza. Szkoleni przez nich zawodnicy, dotrali po raz pierwszy w historii klubu do finału Mistrzostw Polski juniorów i zajęli wysoką, piątą pozycję. 

Mirosław Rybaczewski, zawodnik AZS Olsztyn, student Wydziału Technologii Żywności, zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata w Meksyku.

Mistrzowie Świata 1974. Źródłó: FIVB
Mirosław Rybaczewski

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.