Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 1972/1973


W historii olsztyńskiej siatkówki, rok 1973 był wyjątkowy. Wtedy to po raz pierwszy AZS Olsztyn został Mistrzem Polski. Kto zdobył złote medale? Tego dowiesz się w kolejnej części „z kart historii AZS Olsztyn”.

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia.

Cierpliwość olsztyńskich kibiców została wynagrodzona w 1973 roku. Wtedy to bowiem, AZS Olsztyn stał się po raz pierwszy stolicą rodzimej siatkówki. Akademicy z Kortowa wygrali rywalizację z klubowym wicemistrzem Europy – Resovią Rzeszów i mogli wreszcie cieszyć się ze złotych medali i tytułu Mistrzów Polski. Drużyna występowała wówczas w następującym składzie: Jan Bielmacz, Andrzej Błaszczyk, Janusz Damski, Marek Gałkiewicz, Stanisław Iwaniak, Zbigniew Lubiejewski, Tomasz Miller, Andrzej Pabjańczyk, Mirosław Rybaczewski, Maciej Tyborowski, Stanisław Zduńczyk. Trenerem był oczywiście Leszek Dorosz, zaś kierownikiem drużyny Wenanty Rotkiewicz. Najwierniejsi kibice – Jerzy Kurowski i Krzysztof Szczerbuk – w podziękowaniu otrzymali od siatkarzy piłki z autografami. 

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.