Ośmiu przedstawicieli Indykpolu AZS Olsztyn na Mistrzostwach Świata


Pięciu siatkarzy i trzech członków sztabu szkoleniowego Indykpolu AZS Olsztyn będzie walczyć o tytuł Mistrza Świata. Najważniejsza impreza w siatkarskim kalendarzu, która będzie odbywać się w Polsce i Słowenii, startuje już w piątek!

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn od niespełna miesiąca przygotowują się do startu nowego sezonu PlusLigi. Akademicy z Kortowa trenują w mocno okrojonym składzie, ponieważ w stolicy Warmii i Mazur brakuje aż siedmiu siatkarzy. Pięciu z nich przygotowywało się ze swoimi reprezentacjami do Mistrzostw Świata, które startują już w piątek.

Kogo zatem zobaczymy na boiskach w Polsce i Słowenii? Są to: Mateusz Poręba (Polska), Robbert Andringa (Holandia), Joshua Tuaniga i Taylor Averill (USA) oraz Moritz Karlitzek (Niemcy). „Zielona Armia” ma również swoich przedstawicieli w sztabach szkoleniowych poszczególnych drużyn. Trener Javier Weber pracuje dla reprezentacji USA, Mateusz Nykiel jest statystykiem w ekipie Kanady, a Renato Bacchi odpowiada za przygotowanie fizyczne Brazylijczyków. W sumie Indykpol AZS Olsztyn ma aż ośmiu przedstawicieli na Mistrzostwach Świata – to jedna z najliczniej reprezentowanych PlusLigowych ekip podczas najważniejszej imprezy w siatkarskim kalendarzu w 2022 roku.

W fazie grupowej dojdzie do jednego, „bratobójczego” starcia zawodników Indykpolu AZS Olsztyn – we wtorek, 30 sierpnia o godzinie 20:30, Polska (M. Poręba) zmierzy się z ekipą USA (J. Tuaniga, T. Averill i J. Weber). W Słowenii natomiast swoje spotkania rozgrywają reprezentacje Holandii, Niemiec, Kanady i Brazylii (każda drużyna w innej grupie).

Powinniśmy się cieszyć i być dumni, że mamy aż ośmiu przedstawicieli na Mistrzostwach Świata. To świadczy o poziomu Klubu oraz drużyny – zauważa Marcin Mierzejewski, asystent trenera Indykpolu AZS Olsztyn, który pod nieobecność Javiera Webera, prowadzi przygotowania zespołu. – Z wielkim utęsknieniem będziemy czekać na zawodników, którzy mają przyjechać po Mistrzostwach Świata. Obecnie nasz skład uzupełniają młodzi zawodnicy – trenujemy w 13 i dajemy radę.

I dodaje: – Wszystkie drużyny są w takiej samej sytuacji, mając na wspólny trening dwa-trzy tygodnie po zakończeniu mistrzostw. Nie obawiałbym się sporych nieporozumień z powodu braku czasu na wspólne przygotowania, już podczas spotkań ligowych – trzeba to zwalić na garb nieobecności zawodników z powodu ważnej imprezy. Nie uważam to jednak w żaden sposób za mankament. Myślę, że Javier jest na tyle doświadczonym szkoleniowcem, że w dwa tygodnie poukłada wszystkie „klocki”.

Mistrzostwa Świata potrwają od 26 sierpnia do 11 września. Transmisja wszystkich spotkań na sportowych antenach Polsatu.

Podział na grupy – FIVB Mistrzostwa Świata 2022:

Grupa A: Portoryko, Serbia, Tunezja, Ukraina

Grupa B: Brazylia (Renato Bacchi), Kuba, Japonia, Katar

Grupa C: Bułgaria, Meksyk, Polska (Mateusz Poręba), USA (Javier Weber, Joshua Tuaniga, Taylor Averill)

Grupa D: Kamerun, Francja, Niemcy (Moritz Karlitzek), Słowenia,

Grupa E: Kanada (Mateusz Nykiel), Chiny, Włochy, Turcja

Grupa F: Argentyna, Egipt, Iran, Holandia (Robbert Andringa)

fot. PZPS