Odpadamy z Tauron Pucharu Polski

Licząca dziesięciu zawodników drużyna Indykpolu AZS Olsztyn, przegrała starcie 1/16 Tauron Pucharu Polski z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Pomimo braków kadrowych, gospodarze wygrali 3:1 i awansowali do ćwierćfinału.

W drużynie z Kortowa zabrakło: Jana Firleja, Taylora Averilla i Mateusza Poręby, a w szeregach Grupy Azoty ZAKSA: Marcina Janusza, Kamila Semeniuka, Michała Kozłowskiego i Bartłomieja Klutha. Gospodarze kontrolowali przebieg pierwszego seta od początku (5:8). Dwie kolejne, udane akcje akademików z Olsztyna, pozwoliły na odrobienie strat (8:10). Dzięki skuteczności na kontrach i blokiem, zdobywcy Ligi Mistrzów ponownie odskoczyli na kilka punktów (11:17). Atak oraz dwa asy serwisowe Karola Butryna, dały jeszcze nadzieje dla podopiecznych trenera Javiera Webera (15:18), lecz ostatecznie kędzierzynianie triumfowali w całej premierowej partii (20:25).

Początek drugiego seta znowu lepiej rozpoczęła ZAKSA (1:4), lecz po ataku Szymona Jakubiszaka i bloku Wiktora Janiszewskiego, było już 3:4, a chwilę później – 6:6. Wyrównana walka trwała do stanu 12:13. Po udanej kontrze gospodarzy, zaczęła się ich seria, a ekipa ze stolicy Warmii i Mazur popełniali błędy (12:20). Zielona Armia nie zdołała już zagrozić rywalom, a seta udanym atakiem zakończył Łukasz Kaczmarek (15:25).

Wydarzenia w trzecim secie tym razem przebiegały po myśli siatkarzy Indykpolu AZS. Dobrze prezentowali się w bloku i na zagrywce, a duet Butryn-Defalco skutecznie grał ze skrzydeł (6:1, 9:4). Pierwszy przestój olsztynian miał miejsce w środku partii – po kontrach ZAKSY, AZS miał tylko punkt przewagi (12:11). Akademicy zdołali uciec i utrzymywali 2-3 punkty przewagi (17:14). Drużyna trenera Cretu nie poddała się, chcąc zakończyć spotkanie w trzech setach. As serwisowy Kaczmarka zafundował nerwową końcówkę (22:21). Olsztynianie zdołali utrzymywać dwa punkty do końca seta, którego zakończył Karol Butryn (25:23).

Rozpędzona kędzierzyńska machina napierała od początku czwartej partii, bardzo szybko obejmując prowadzenie i (6:11). Od stanu 12:18 siatkarze Javiera Webera pokazali jeszcze kilka dobrych akcji, lecz na gospodarzy to nie wystarczyło. Wynikiem 18:25 drużyna Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zamknęła czwartego seta i wywalczyła awans do ćwierćfinału TAURON Pucharu Polski.

Kolejny mecz Indykpolu AZS Olsztyn to wyjazdowa potyczka z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Początek niedzielnego spotkania o godzinie 14:45 – transmisja w Polsacie Sport, Radio UWM FM i Radio Olsztyn.

Tekst: Janusz Siennicki