Noworoczne granie z Projektem


Przed podopiecznymi Javiera Webera inauguracja nowego roku. Rywalem akademików z Kortowa będzie aktualny lider tabeli PlusLigi – Projekt Warszawa. Zaczynamy o godz. 15:45, a bilety wciąż są dostępne!

Nie tak kibice oraz siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn wyobrażali sobie pożegnanie 2023 roku. W zaległym meczu 5. Kolejki, rozgrywanym w Hali Urania, olsztynianie przegrali 1:3 z PGE GiEK Skrą Bełchatów. MVP wybrano środkowego Skry – Bartłomieja Lemańskiego. W ekipie ze stolicy Warmii i mazur najwięcej punktów zdobył Alan Souza (24 pkt.) Po udanym otwarciu pojedynku, lepszą formę prezentowali bełchatowianie, którzy kontrolowali przebieg większości starcia.

Mamy bardzo duży problem w ostatnich meczach. Dobrze rozpoczynamy mecz, jest zaangażowanie, walka i chęci do gry. Najczęściej w drugim secie…nagle przestajemy grać. Trudno powiedzieć czym to jest spowodowane, ponieważ wiem co prezentujemy na treningach. Wiemy dokładnie co mamy robić, lecz tak czy inaczej popełniamy masę błędów – mówił po ostatnim meczu środkowy Akademików, Cezary Sapiński.

Kolejną problematyczną kwestię zauważa przyjmujący Moritz Karlitzek. – Nie potrafimy utrzymywać przewagi punktowej, którą sobie wypracowujemy. Do tego nie wykorzystujemy całości potencjału naszej drużyny.

Prostych błędów w grze należy wystrzegać się w meczach z każdym zespołem. Jednak w meczach przeciwko takim drużynom jak Projekt Warszawa będzie to szczególnie ważne. To właśnie siatkarze ze stolicy Polski będą następnymi rywala Indykpolu AZS Olsztyn w spotkaniu w ramach 14. kolejki PlusLigi.

Zespół prowadzony przez trenera Piotra Grabana ma na razie za sobą rewelacyjny sezon. Na 14 spotkań przegrali zaledwie jedno. W pozostałych pojedynkach pewnie kroczą od zwycięstwa do zwycięstwa. Po pokonaniu w ostatniej kolejce PSG Stali Nysa, warszawianie zasiedli na fotelu lidera ligowej tabeli, z dorobkiem 35 punktów.

Najskuteczniejszym graczem Projektu Warszawa jest Bartłomiej Bołądź. Leworęczny atakujący ma na swoim koncie 214 punktów, co daje mu 6. miejsce w klasyfikacji najlepiej punktujących siatkarzy. Równie dobrze w elemencie ataków sprawuje się przyjmujący Artur Szalpuk (188 “oczek” oraz 4 nagrody MVP). Partnerem polskiego siatkarza na tej samej pozycji jest Kevin Tillie, mistrz olimpijski z Tokio, który odpowiada również za zadania defensywne.

Po ostatnim sezonie, głównie spędzonym na ławce rezerwowych na pierwszy plan w elemencie bloku wychodzi ukraiński środkowy Yurii Semeniuk  – 37 punktów. Nieco mniej ma kapitan Projektu Andrzej Wrona (30 “oczek”).

Dla kibiców AZS-u Olsztyn najbardziej interesujący będzie fakt, że ponownie będą mogli obejrzeć w akcji Taylora Averilla, który przez ostatnie 2 sezony bronił biało-zielonych barw, a w trakcie tegorocznej edycji PlusLigi zasilił szeregi “Stołecznych”. Środkowi nie tylko dobrze spisują się w bloku, ale świetnie czują się również w kwestii zdobywania punktów atakiem. Całość gry ofensywnej spaja rozgrywający Jan Firlej, również były siatkarz olsztyńskiego zespołu. W szerokim składzie znajdziemy także byłego libero AZS – Jędrzeja Gruszczyńskiego.

Drużynę Projektu uzupełnia jeszcze kilku innych wartościowych graczy m.in. Damian Wojtaszek, Jakub Kowalczyk, Linus Weber czy Igor Grobelny. W składzie znajdują się jeszcze dwaj klasowej graczy środkowi, czyli Piotr Nowakowski i Srecko Lisinac, lecz obaj od początku sezonu leczą kontuzje.

Co bym zmienił względem ostatniego meczu? Chciałbym, abyśmy podnieśli głowę do góry, walczyli tak, jak w pierwszym secie pojedynku z Bełchatowem, lecz teraz – przez całe spotkanie, a nie tylko przez pewną część – kończy Cezary Sapiński.

Kto wygra pojedynek na środku – Cezary Sapiński czy Taylor Averill? Czy Moritz Karlitzek zdobędzie więcej punktów niż Kevin Tillie? Który z rozgrywających poprowadzi swoją drużynę do zwycięstwa – Joshua Tuaniga czy Jan Firlej? Który z libero będzie dokładniej przyjmował – Damian Wojtaszek czy Kuba Hawryluk? Czy siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn odniosą pierwsze zwycięstwo w nowym roku?

Przed rozpoczęciem wtorkowego starcia z liderem PlusLigi, przygotowaliśmy dla Kibiców nie lada gratkę Przyjdź, zobacz i zrób zdjęcie z Pucharem Mistrzów Europy, który reprezentacja Polski wywalczyła w Rzymie we wrześniu 2023 roku! Puchar będzie dostępny w holu główny Hali Urania od godziny 14:30!

Bilety w cenie 40 złotych (normalne) i 30 złotych (ulgowe) dostępne wyłącznie online na bilety.indykpolazs.pl. UWAGA!! Bilety ulgowe przysługują wyłącznie dzieciom i młodzieży do 26 roku życia! 

Tekst: Janusz Siennicki