Cel? Trzecie zwycięstwo z rzędu!


Przed siatkarzami Indykpolu AZS Olsztyn jeden z najtrudniejszych meczów wyjazdowych w sezonie. Zielona Armia już w sobotę w podejmie brązowego medalistę ostatnich rozgrywek Plusligi, Aluron CMC Wartę Zawiercie. Początek spotkania o godzinie 17:30 – transmisja w Polsacie Sport, Radio UWM FM i Radio Olsztyn.

Ostatnie tygodnie były bardzo pomyślne dla siatkarzy prowadzonych przez Javiera Webera. Po porażkach w dwóch pierwszych kolejkach PlusLigi, przyszedł czas na pierwsze zdobycze w tym sezonie – w trzeciej i czwartej serii gier, drużyna Indykpolu AZS Olsztyn pokonała kolejno GKS Katowice i LUK Lublin, zdobywając komplet punktów i tracąc tylko jednego seta. MVP wyrabno kolejno: Karola Butryna oraz Taylora Averilla. Dzięki zdobyciu sześciu punktów w dwóch meczach, nasz zespół z 13. miejsca ,,wskoczył” na 8 pozycję w ligowej tabeli.

O nastrojach w zespole po dwóch ostatnich zwycięstwach opowiedział nam rozgrywający akademików z Kortowa Joshua Tuaniga Atmosfera w naszym zespole jest świetna. Zawsze czujemy się dobrze po zwycięstwie i dalej będziemy ciężko pracować, aby tak się czuć. Radzimy sobie na boisku coraz lepiej, a ostatnie dwa wygrane mecze były dla nas potwierdzeniem dobrej gry – Josh skomentował również postawę swoich kolegów w trwającym sezonie przedstawił swoje zdanie na temat pobytu w drużynie – Podoba mi się tu. Chłopaki w zespole są naprawdę przyjaźni. Lubię przebywać w gronie sportowców, którzy chcą być coraz lepsi, a moi koledzy z zespołu mają właśnie taką mentalność.

Gra siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn wygląda z meczu na mecz coraz lepiej. Najbardziej imponuje gra w polu serwisowym – w 4 rozegranych do tej pory spotkaniach, olsztynianie zdobyli aż 36 asów, co daje średnią 9 udanych zagrywek na mecz. To najlepszy wynik spośród wszystkich drużyn w PlusLidze – na drugim miejscu plasuje się Stal Nysa, z dorobkiem 32 asów. Najskuteczniejszym w tym elemencie gry jest Moritz Karlitzek – 13 asów. Do tego należy wspomnieć o skutecznej grze w systemie ,,blok-obrona”, na którą trener Weber kładzie duży nacisk.

Zielona Armia w tym sezonie już miała okazję do starcia z dwoma najsilniejszymi drużynami minionego sezonu – mistrzem Polski Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz wicemistrzem naszego kraju, czyli Jastrzębskim Węglem. Na siatkarzy ze stolicy Warmii i Mazur czeka teraz brązowy medalista sezonu 2021/2022 – Aluron CMC Warta Zawiercie.

Dla zawiercian zdobycie brązowego krążka była ogromnym sukcesem, ponieważ był to dla nich pierwszy medal w historii tego klubu w ekstraklasie. Apetyty w drużynie Jurajskich Rycerzy są teraz większe, wielu ekspertów mówi, że przy dobrej postawie ekipa prowadzona przez Michała Winiarskiego ma duże szansę na wejście do finału.

Tuaniga opowiedział również o graniu w hali przy ulicy Blanowskiej oraz o tym, jaki jest klucz do dobrego wyniku w Zawierciu – Specyfika hali sprawia, że gra się tam ciężko, mają tam również rzeszę energicznych fanów. Kluczem będzie granie na swoim poziomie, który jest coraz lepszy. Jeśli to zrobimy, osiągniemy sukces. 

Ekipa trenera Winiarskiego ma trzech liderów – najważniejszym graczem jest reprezentant Serbii Uroš Kovačević (77 zdobytych punktów – najwięcej w drużynie). Jeden z najlepszych siatkarzy globu tworzy parę przyjmujących wicemistrzem świata Bartoszem Kwolkiem (2 nagrody MVP). Trzecim ważnym ogniwem jest natomiast były kadrowicz, a teraz kapitan zawiercian – Dawid Konarski. Na rozegraniu występuje Portugalczyk Miguel Tavares Rodrigues, środkowymi są solidni ligowcy, Krzysztof Rejno oraz Miłosz Zniszczoł. Skład uzupełnia jeden z czołowych libero na świecie, pochodzący z Argentyny Santiago Danani. Popularny Winiar ma również kilku graczy zadaniowych, np. Marcin Waliński czy Patryk Łaba. W szerokiej czternastce znajdziemy także byłego siatkarza Indykpolu AZS – Jędrzeja Gruszczyńskiego.

Aluron CMC Warta na ten moment zajmuje 6. lokatę w lidze. Na koncie ma już trzy wygrane mecze – z PGE Skrą Bełchatów, Cerradem Eneą Czarnymi Radom oraz broniącą tytułu ZAKSĄ. Ostatni mecz, jaki rozegrali zawiercianie miał miejsce w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie gospodarze nie dali im większych szans wygrywając starcie 3:0.

Początek spotkania o godzinie 17:30 – transmisja w Polsacie Sport, Radio UWM FM i Radio Olsztyn.

Tekst: Janusz Siennicki