Butryn i Tuaniga z medali w VNL


Joshua Tuaniga wraz z reprezentacją USA zajął 2. miejsce, a Karol Butryn z reprezentacją Polski 3. lokatę, w zakończonych rozgrywkach Siatkarskiej Ligi Narodów.

Reprezentacje Polski i USA awansowały do turnieju finałowego VNL dzięki zajęciu odpowiednio: 2 i 3 pozycji. Obie ekipy odniosły 10 zwycięstw, notując tylko 2 porażki. Do najlepszej ósemki awansowali także po raz pierwszy Holendrzy, zajmując ostatnie miejsce premiowane awansem. Przypomnijmy – podczas fazy zasadniczej Siatkarskiej Ligi Narodów, w reprezentacji Polski mogliśmy oglądać trójkę zawodników Indykpolu AZS Olsztyn: Bartłomieja Lipińskiego, Mateusza Porębę i Karola Butryna. W ekipie USA: Joshua Tuanigę oraz trenera Javiera Webera, a w ekipie Holandii – Robberta Andringę.

Najwcześniej swój udział w Bolonii zakończyli Holendrzy z „Zimnym Olafem” – ulegli oni w ćwierćfinale ekipie Włoch 1:3. Do półfinału awansowali natomiast biało-czerwoni z Butrynem w składzie (3:2 z Iranem) i ekipa USA z Tuanigą i Weberem (3:1 z Brazylią). W meczu o awans do finału, czyli starciu Butryn vs. Tuaniga, lepsza okazała się drużyna nowego rozgrywającego Indykpolu AZS (3:0). W starciu o brąz, Butryn i spółka pokonali Włochów bez straty seta, a w finale Amerykanie musieli uznać wyższość Francji 2:3.

fot. Volleyball World