Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 2013/2014


Po dwukrotnym zajęciu 10. miejsca w PlusLidze, sezon 2013/2014 miał być przełomowy. I tak też się stało. Indykpol AZS Olsztyn zajął w rozgrywkach wysokie, 5. miejsce.

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Po dwukrotnym zajęciu 10. miejsca w PlusLidze, sezon 2013/2014 miał być przełomowy. I tak też się stało. Indykpol AZS Olsztyn zajął w rozgrywkach wysokie, 5. miejsce. 

Po nieudanym sezonie, zespół Indykpolu AZS opuścili trenerzy: Radosław Panas i Piotr Poskrobko oraz statystyk Kamil Sołoducha. Nowym trenerem olsztynian został Krzysztof Stelmach, były reprezentant Polski, którzy przez dziesięć sezonów, od roku 1987 do 1997, zaliczył aż 274 występy w barwach biało-czerwonych i był olimpijczykiem w Atlancie. Pierwszym zawodnikiem, z którym władze klubu podpisały kontrakt, był rozgrywający Maciej Dobrowolski, który grał już w Olsztynie w latach 1995-2003. Był znakomicie znany olsztyńskiej widowni i to od lat, choćby dlatego, że był wychowankiem klubu. Do zmian doszło również we władzach klubu – nowym prezesem spółki został Tomasz Jankowski.
 

W Indykpolu AZS nastąpiły duże zmiany, bowiem po poprzednim sezonie odeszło aż 11 zawodników. W kadrze na sezon 2013/2014 znaleźli się: Pablo Bengolea, Rafał Buszek, Maciej Dobrowolski, Piotr Hain, Bartosz Krzysiek, Dariusz Kurmin, Piotr Łuka, Piotr Łukasik, Bartosz Mariański, Patryk Napiórkowski, Matti Oivanen, Grzegorz Pająk, Wojciech Sobala, Grzegorz Szymański i Michał Żurek. Trenerzy: Krzysztof Stelmach i Wojciech Bańbuła, fizjoterapeuta: Paweł CIesiun, lekarz: Wojciech Remiszewski, statystyk: Krzysztof Żabiński.

W rozgrywkach PlusLigi w tym sezonie brało udział 12 zespołów. Nowymi ekipami były drużyny Czarnych Radom i BBTS Bielsko-Biała. Na konferencji prasowej przed inauguracją ligi, prezes AZS, Rektor UWM prof. Ryszard Górecki, z pełną wiarą i nadzieją stwierdził, że nowy sezon ma być początkiem odbudowy potęgi AZS. Firma Szynaka Meble zaangażowała się jako drugi sponsor w pomoc finansową dla klubu Indykpol AZS.

Olsztynianie rozpoczęli rozgrywki fantastycznie, pokonując 3:1 w Jastrzębiu jednego z faworytów rozgrywek. W następnym meczu, wypełniając do ostatniego miejsca halę Urania, byli świadkami sensacyjnego zwycięstwa 3:1 nad wicemistrzem kraju – ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Świetnie grający olsztynianie musieli w końcu uznać wyższość Skry, przegrywając w Bełchatowie po ponad dwugodzinnym spotkaniu 1:3.

Olsztyńscy kibice tymczasem szykowali się na wyjazd do Gdańska. Miała to być tzw. inwazja na Gdańska. Kibice chcieli w ten sposób pobić nieoficjalny rekord PlusLigi w frekwencji kibiców gości w hali gospodarza. Ostatecznie na trybunach Ergo Areny zasiadło 250 kibiców Indykpolu AZS. Maciej Dobrowolski bardzo dobrze kierował swoim zespołem i olsztynianie zrewanżowali się za porażkę w Uranii, pokonując zespół Trefla 3:1. Siódmym zawodnikiem tego spotkania byli niezawodni kibice.

Fazę zasadniczą Indykpol AZS zakończył na piątej pozycji. Zrealizował więc cel wejścia do czołowej ósemki ligi. Na uwagę zasługuje dobra gra Dobrowolskiego, który dostał cztery statuetki MVP. Po przegranych meczach z ZAKSĄ w pierwszej fazie play-off, olsztynianie walczyli o miejsca 5-8. Indykpol AZS, zwyciężając Effectora Kielce, zagrał o piątą pozycję z imiennikami z Warszawy. Akademicy potrzebowali aż pięciu spotkań, aby wyjść z nich zwycięsko. Piąty, po siatkarskim horrorze, w którym AZS Politechnika miała piłkę meczową, w tie-breaku przy stanie 14:10, wygrali ostatecznie olsztynianie 18:16. Piąte miejsce premiowało Indykpol AZS udziałem gry w Pucharze Challange. 

Mistrzem Polski została Skra Bełchatów, detronizując Resovią, a brązowe medale zdobył Jastrzębski Węgiel.

Trener kadry Stephane Antinga powołał do szerokiej kadry dwóch zawodników Indykpolu AZS: Rafała Buszka i Piotra Haina. Hain uczestniczył również w Uniwersjadzie w Kazaniu i przywiózł z Pawłem Ciesiunem, członkiem sztabu szkoleniowego, srebrny medal.

Młoda Liga Indykpolu AZS, zakończyła rozgrywki na piątym miejscu, a zespół wystąpił w składzie: Michał Augustynowicz, Maciej Budziński, Kacper Czebatul, Kamil Guzewicz, Hubert Jankuniec, Paweł Józegowicz, Marcin Kamiński, Filip Kozłowski, Tomasz Koziatek, Marek Kurmin, Mateusz Lewoc, Tomasz Leik, Jakub Macyra, Maciej Mozol, Patryk Napiórkowski, Mateusz Olbryś, Marcin Perzanowski, Piotr Szostek, Patryk Szwaradzki, Michał Tomczyk, Mateusz Wierciszewski, Bartosz Wierzbowski. Trener: Maciej Rejzner, statystyk: Piotr Świniarski.

W Mistrzostwach Polski Kadetów, zawodnicy trenera Macieja Rejznera zajęli czwarte miejsce, ulegając w meczu o brąz Resovii Reszów. Za najlepszego w ataku uznano Jakuba Kochanowskiego z AZS UWM.

W finale AMP 2014, siatkarze AZS UWM po wygraniu grupy z ekipami z Krakowa, Poznania i Częstochowy, trafili do najlepszej czwórki turnieju. W walce o finał, kortowianie przegrali po dramatycznej walce z Politechniką Opole 1:2 i musieli zadowolić się brązowymi medalami. W klasyfikacji uniwersytetów, olsztynianie zajęli 1. miejsce. Drużyna wystąpiła w składzie: Michał Basaj, Damian Boruch, Krystian Chełchowski, Kamil Guzewicz, Artur Jacyszyn, Dariusz Kurmin, Szymon Maacyra, Bartosz Mariański, Paweł Mazek, Marcin Ociepski, Maciej Pichłacz, Maciej Szadkowski. Trener: Andrzej Grygołowicz.

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142