Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 2010/2011


Sezon 2010/2011 to zmiany na stanowisku trenera zespołu, wyniki poniżej oczekiwań i walka o utrzymanie w PlusLidze. Ostatecznie, siatkarze Indykpolu AZS UWM Olsztyn zajęli 8. miejsce.

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Sezon 2010/2011 to zmiany na stanowisku trenera zespołu, wyniki poniżej oczekiwań i walka o utrzymanie w PlusLidze…

W rozgrywkach sezonu 2010/2011, zespół Indykpolu AZS wystąpił w następującym składzie: Vladimir Cedic, Wojciech Ferenc, Marcel Gromadowski, Dawid Gunia, Piotr Hain, Axel Jakobsen, Marcin Mierzejewski, Paweł Siezieniewski, Tomasz Tomczyk, Kret Toobal, Samuel Tuia, Wojciech Włodarczyk, Wojciech Winnik. Trenerzy: Mariusz Srodyl i Leszek Urbanowicz, trener przygotowania fizycznego: Ryszard Biernat, trener odnowy biologicznej: Artur Zalewski, lekarz: Wojciech Remiszewski, statystyk: Kamil Sołoducha.

Zespół Indykpolu AZS po pierwszej, nieudanej rudzie, odnosząc zaledwie dwa zwycięstwa, zajmował ostatnie miejsce w tabeli. Zapadła decyzja o zmianie na stanowisku trenerów. Mariusza Sordyla i Leszka Urbanowicza, zastąpili: Gheorghe Cretu i Daniele Capriotti. Mimo to, po drugiej rundzie ligi, sytuacja nie ulegał poprawie. Olsztynianie zajmowali dziesiąte miejsce w tabeli i grali o utrzymanie w PlusLidze z ostatnią czwórką zespołów. Spotkania te nie zakończył się zwycięstwem akademików i dopiero spotkanie play-off z Fartem Kielce, dało olsztynianom ósmą pozycję w tabeli, gwarantującą udział w rozgrywkach w przyszłym sezonie.

W tym samym sezonie zadebiutowała Młoda Liga, w której uczestniczyli zawodnicy do lat 23. Każdy klub PlusLigi miał bowiem obowiązek utrzymania zespołu młodzieżowego. W pierwszym sezonie rozgrywek, zawodnicy Indykpolu AZS zajęli piąte miejsce. Młodą Ligę wygrała Asseco Resovia przed Skrą. W zespole AZS grali: Michał Basaj, Damian Boruch, Maciej Budziński, Bartosz Dyjak, Kamil Guzewicz, Kamil Hrynowiecki, Marcin Kamińskim, Łukasz Kluchciński, Piotr Michalski, Jakub Monkiewicz, Łukasz Olender, Michał Przybylski, Jędrzeyj Ruszczyk, Jakub Urbanowicz i Wojciech Włodarczyk. Trenerzy: Sergiusz Salski i Andrzej Grygołowicz.

Drugi zespół AZS UWM, po wygranych meczach w play-off z Lechią Tomaszów Mazowiecki, zajął ósmą pozycję i utrzymał się w II lidze. Triumfem natomiast sezon zakończyli studenci UWM Olsztyn, grający w Akademickich Mistrzostwach Polski w Warszawie. Zdobyli tam złote medale, zwyciężając w finale 3:1 nad Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Paweł Pietkieiwcz. Złote medale otrzymali: Michał Basaj, Damian Boruch, Artur Jacyszyn, Damian Kaniowski, Adam Kowzowicz, Grzegorz Krzan, Dariusz Kurmin, Dorian Nawrocki, Łukasz Olender, Maciej Pichłacz, Grzegorz Pietkiewicz, Paweł Pietkiewicz, Michał Przybylski i Tomasz Stańczuk. Trener: Andrzej Grygołowicz.

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142