Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 2008/2009


Wycofanie głównego sponsora na kilkanaście dni przed rozpoczęciem rozgrywek, potęgowało niepewność kibiców o losy drużyny. Sezon udało się rozpocząć w mocno zmienionym składzie. Które miejsce zajęli akademicy?

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Wycofanie głównego sponsora na kilkanaście dni przed rozpoczęciem rozgrywek, potęgowało niepewność kibiców o losy drużyny. Sezon udało się rozpocząć w mocno zmienionym składzie. Które miejsce zajęli akademicy?

Kilkanaście dni przed rozpoczęciem sezonu 2008/2009, siatkarze stracili strategicznego sponsora – firmę Mlekpol. Z funkcji prezesa zrezygnował Bogusław Cieciórski, a funkcję tę przejął Tomasz Jankowski. Olsztyn zaczęli opuszczać podstawowi zawodnicy – odeszło ich aż dziewięciu. Udało się zatrzymać Pawła Zagumnego, Grzegorza Szymańskiego i Wojtka Grzyba. Masowe odejścia zawodników, potęgowały niepewność o losy zespołu. Dzięki pomocy miasta Olsztyn i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zespół przystąpił do nowego sezonu pod nazwą AZS UWM Olsztyn.

Skład zespołu: Krzysztof Andrzejewski, Michał Chaberek, Wojciech Grzyb, Artur Jacyszyn, Tomasz Józefacki, Tomasz Kowalczyk, Olii Kunari, Jakub Oczko, Grzegorz Pietkiewicz, Łukasz Sabelski, Paweł Siezieniewski, Tomasz Stańczuk, Grzegorz Szymański, Marek Wawrzyniak, Paweł Zagumny. Trenerem był Mariusz Sordyl, a asystował mu Leszek Urbanowicz. Trenerem przygotowania fizycznego był Ryszard Biernat, lekarzem Wojciech Remiszewski, masażystą Mirosław Gozdan, a statystykiem Paweł Janicki.

Po rundzie zasadniczej ligi, AZS UWM znalazł się na piątym miejscu i przystąpił do fazy play-off, pierwszy raz od 2003 roku, spoza pierwszej czwórki. Jeszcze przed rozpoczęciem decydującej fazy rozgrywek, olsztynianie zajęli drugie miejsce w Pucharze Polski. W tym turnieju, uznano Krzysztofa Andrzejewskiego za najlepszego obrońcę, a Pawła Zagumnego za najlepszego rozgrywającego. Po przegranych meczach w fazie play-off z Jastrzębskim Węglem i Tytanem AZS Częstochowa, siatkarze AZS UWM zajęli szóstą pozycję, co należy uznać za dobry wynik, w obliczu wielkich trudności, jakie przeżywał klub. Mistrzem Polski została po raz piąty z rzędu Skra Bełchatów.

Podczas Gali Siatkarskich Plusów, rozgrywający AZS UWM i reprezentacji Polski – Paweł Zagumny, otrzymał nagrodę w kategorii „Siatkarz Roku 2008”. W plebiscycie magazynu „Super Volley”, Zagumnego uznano również za najlepszego rozgrywającego po raz czwarty (poprzednio był wyróżniony w latach 2005, 2006, 2007). Ponadto, Paweł Zagumny wywalczył złoty medal na Mistrzostwach Europy w Turcji (2009).

Zaplecze pierwszego zespołu – drużyna AZS UWM – zakończyła rozgrywki w II lidze na piątym miejscu. Sukcesem zakończył się udział AZS UWM w Akademickich Mistrzostwach Polski w grach zespołowych, w których studenci z Kortowa zdobyli srebrne medale.