Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 2005/2006

Siatkarze PZU AZS Olsztyn mieli jeden cel – po dwóch srebrnych medalach, zdobyć upragnione złoto. Olsztynianie medal zdobyli, lecz był on koloru brązowego….

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Siatkarze PZU AZS Olsztyn mieli jeden cel – po dwóch srebrnych medalach, zdobyć upragnienie złoto. Olsztynianie medal zdobyli, lecz był on koloru brązowego….

W finale Ligi Światowej w 2005 roku, reprezentacja Polski zajęła czwarte miejsce. W kadrze było trzech zawodników PZU AZS: Wojciech Grzyb, Piotr Gruszka i Paweł Zagumny.

Do Mistrzostw Europy pod okiem trenera Raula Lozano przygotowywali się: Wojciech Grzyb, Piotr Gruszka, Paweł Zagumny oraz rekonwalescenci: Paweł Papke i Michał Bąkiewicz. Z kadrą Niemiec trenował z kolei Mark Siebeck. Trener Grzegorz Ryś przygotowywał kadrę B do Uniwersjady w Izmirze, w której miał zawodników PZU AZS: Patryka Czarnowskiego, Marcina Możdżonka i Michała Ruciaka. W turnieju kwalifikacyjnym do MŚ w Japonii (drugie miejsce), w zespole narodowym wystąpili olsztynianie: Piotr Gruszka, Wojciech Grzyb i Paweł Zagumny. W Mistrzostwach Europy, biało-czerwoni zajęli piąte miejsce, a PZU AZS reprezentował tylko Wojtek Grzyb. O wielkim pechu mógł mówić Paweł Zagumny, który przez kontuzję ręki nie pojechał na mistrzostwa.

W tym czasie, pod kierunkiem Stanisława Iwaniaka, przygotowywali się do sezonu pozostali zawodnicy PZU AZS oraz kilku z drugiego zespołu AZS UWM. Brak środków finansowych spowodował, że zespól AZS UWM, który wywalczył awans do I ligi seria B, skorzystał z pomocy miasta Mławy i występował pod nazwą Zawkrze AZS UWM Mława. PZU AZS Olsztyn z kolei do rozgrywek sezonu 2005/2006, wystąpił w następującym składzie: Maciej Alancewicz, Michał Bąkiewicz, Patryk Czarnowski, Piotr Gruszka, Wojciech Grzyb, Paweł Kuciński, Piotr Lipiński, Marcin Możdżonek, Marcin Nowak, Paweł Papke, Michał Ruciak, Adrian Sarul, Mark Siebeck, Paweł Zagumny. Trenerzy: Grzegorz Ryś i Stanisław Iwaniak, bank informacji: Rafał Surmański, lekarz: Wojciech Remiszewski, odnowa biologiczna: Mirosław Gozdan, kierownik: Marek Carzyński.

Radę nadzorczą sekcji tworzyli wówczas: prof. Andrzej Koncicki – przewodniczący, Zdzisław Binerowski – sekretarz, prof. Stefan Ziajka – członek.

Nadzieje na zdobycie złota odżyły z podwójną siłą, zważywszy na fakt, że zespół wzmocnił najlepszy siatkarz poprzedniego sezonu – Piotr Gruszka. Pierwszym rozczarowaniem było niezakwalifikowanie się do finału Pucharu Polski, po przegranym meczu z Wkręt Met Domex AZS Częstochowa 1:3. Po pierwszej rundzie fazy zasadniczej, PZU AZS zajmował trzecie miejsce, tracąc do lidera – Skry Bełchatów, siedem punktów. Trenera Grzegorza Rysia wymieniono na Waldemara Wspaniałego, a jego asystentem został Mariusz Sordyl. Do fazy plat-off, olsztynianie wystartowali z czwartej pozycji i wygrywając z Resovią Rzeszów po czterech spotkaniach, awansowali do półfinału.

Zespół gwiazd PZU AZS, który od trzech sezonów walczył o mistrzostwo, nie zdobył i tym razem złotego medalu. Na niewiele pomogła zmiana trenera. Olsztynianie przegrali ze Skrą i pozostała im walka o brązowy medal. Pewne zwycięstwa w trzech meczach z akademikami z Częstochowy, dały olsztynianom trzecie miejsce w zakończonych rozgrywkach ligowych. W rankingu „Przeglądu Sportowego”, najlepszym rozgrywającym sezonu został Paweł Zagumny.

Siatkarze AZS UWM Zawkrze Mława (I liga B), przegrali baraże z BTPS Gorzów i nie utrzymali się w lidze.

Siatkarze studenci AZS UWM zdobyli w 2006 roku, złoty medal w Mistrzostwach Polski uniwersytetów, pokonując w finale Uniwersytet Łódzki 3:1. Paweł Papke został najlepszym zawodnikiem tych mistrzostw, Andrzej Skórski najlepszym przyjmującym, a Krzysztof Andrzejewskim najlepszym broniącym. Złoci medaliści wystąpili w składzie: Krzysztof Andrzejewski, Patryk Czarnowski, Maciej Główczyński, Jakub Habel, Paweł Janicki, Damian Kaniowski, Paweł Kopaczel, Paweł Papke, Tomasz Rybak, Adrian Sarul, Andrzej Skrórski, Kamil Starzewski. Trener: Józef Kopaczel, kierownik Marek Carzyński.

Sukcesem zakończył się udział siatkarzy AZS UWM w Akademickich Mistrzostwach Europy w holenderskim Eindhoven (2006). Studenci z Kortowa wrócili z brązowym medalem, a autorami sukcesu byli: K. Andrzejewski, T. Biryło, P. Borkowski, J. Dzikuć, M. Główczyński, J. Habel, P. Kopaczel, D. Kaniowski, T. Rybak, A.Sarul, A. Skórski, K. Starzewski. Trener: J. Kopaczel, kierownik: M. Carzyński.

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.