Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 2001/2002


Sezon 2001/2002 to gra w kartkę – zwycięstwa były przeplatane porażkami. W trakcie sezonu doszło również do zmiany na stanowisku trenera. Na którym miejscu akademicy zakończyli zmagania?

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Sezon 2001/2002 to gra w kartkę – zwycięstwa były przeplatane porażkami. W trakcie sezonu doszło również do zmiany na stanowisku trenera. Na którym miejscu akademicy zakończyli zmagania? 

Sezon 2001/2002, siatkarze Indykpolu AZS UWM rozpoczęli pod skrzydłami PZU, nowego sponsora klubu. Na inaugurację sezonu, akademicy pokonali 3:2 Stolarkę Wołomin. Zwycięstwa były jednak przeplatane porażkami. Po 13-stu miesiącach pracy trenerskiej Macieja Tyborowskiego, na stanowisku szkoleniowca akademików zastąpił go Bogusław Cieciórski. Pomagali mu Andrzej Grygołowicz i Józef Kopaczel. Nowym prezesem zarządu sekcji został Zdzisław Binerowski, a jego koordynatorem Leszek Dorosz.

Do zespołu w trakcie rozgrywek dołączyli Michał Chadała oraz obcokrajowcy: Jesper Petersen, Siergiej Żywołożnyj oraz Donald Suxho. Drużyna PZU AZS po drugiej rundzie fazy zasadniczej, zajęła ósmą pozycję. W pierwszej rundzie fazie play-off, PZU AZS uległ w trzech spotkaniach Mostostalowi Azoty Kędzierzyn-Koźle. W drugiej rundzie, po pięciosetowej walce, olsztynianie musieli również uznać wyższość Gwardii Wrocław.  Ostatecznie PZU AZS pokonał w trzech meczach KS Nysa i zajął siódme miejsce w ekstraklasie.

Siatkarze AZS UWM II z kolei po fazie zasadniczej uplasowali się na czwartej pozycji w II lidze. W fazie play-off, akademicy najpierw pokonali faworyzowany Jurand Szczytno w trzech spotkaniach, a potem Orła Międzyrzecz, również w trzech meczach. I w ten sposób zespół Józefa Kopaczeka awansował do I ligi seria B. Bardzo dobrze spisali się też zawodnicy AZS UWM kierowani przez Józefa Kopaczela, zdobywając w 2001 roku, brązowe medale Mistrzostw Polski Juniorów.

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.