Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 1989/1990

Czy siatkarze AZS Olsztyn ponownie zdobylI medal Mistrzostw Polski? Jak daleko zaszli akademicy w Pucharze Europejskich Zdobywców Pucharów?

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Czy siatkarze AZS Olsztyn ponownie zdobylI medal Mistrzostw Polski? Jak daleko zaszli akademicy w Pucharze Europejskich Zdobywców Pucharów?

Przed sezonem 1989/1990, AZS Olsztyn był faworytem do tytułu mistrza kraju. W ostatnim ligowym spotkaniu, AZS przegrał jednak z Hutnikiem Kraków i zajął ostatecznie trzecie miejsce. Mistrzem kraju zostali akademicy z Częstochowy, a drugie miejsce przypadło Hutnikowi. Olsztynianie mieli jednak w tym sezonie powody do radości. AZS Olsztyn zwyciężył w Pucharze Polski, pokonując Stal Stocznię Szczecin, Resovię Rzeszów i Czarnych Radom.

Dzięki zwycięstwu w Pucharze Polski w minionym sezonie, olsztynianie reprezentowali Polskę w Pucharze Europejskich Zdobywców Pucharów. W pierwszej rundzie, AZS pokonalł luksemburski VC Mamer (dwa razy po 3:0). W 1/8 finałów, akademicy trafili na późniejszego uczestnika turnieju finałowego – niemiecki Hamburger SV. Po pierwszym spotkaniu, wygranym w Hali Urania 3:2, rewanż zakończył się zwycięstwem drużyny z Niemiec 3:1 i to oni cieszyli się z awansu do kolejnej fazy rozgrywek.

Najlepsze miało jednak dopiero nadejść…

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.