Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 1988/1989


Praca u podstaw przyniosła efekt – w 1988 roku, juniorzy AZS Olsztyn zostali Mistrzami Polski. Jak poradzili sobie ich starsi koledzy, w pierwszym sezonie po awansie z II ligi? 

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Praca u podstaw przyniosła efekt – juniorzy AZS Olsztyn zostali Mistrzami Polski. Jak poradzili sobie ich starsi koledzy, w pierwszym sezonie po awansie z II ligi? 

Juniorzy AZS sięgnęli w Andrychowie (1988), po raz pierwszy w historii klubu, po tytuł Mistrzów Polski. W zespole występowali: Wojciech Bowsza, Krzysztof Dembek, Krzysztof Fałdowski, Tomasz Jeliński, Przemysław Karwowski, Tomasz Kluchciński, Tomasz Lipiński, Piotr Michałowski, Dariusz Okrzesik, Piotr Pękała, Przemysław Przyborowski, Mariusz Syszko, Mariusz Wiszomirski. Trener: Stanisław Wasilewski, kierownik: Tadeusz Jeliński.

W sezonie 1988/1989, siatkarze AZS pod wodzą Marka Kotulskiego, wywalczyli tytuł wicemistrza Polski. Był to ogromny sukces, tym bardziej, że olsztynianie po medale sięgnęli tuż po awansie z II ligi. W 1989 roku, po raz piąty w historii klubu, kortowianie zdobyli Puchar Polski. Trener reprezentacji Polski, Leszek Milewski, powołał do kadry narodowej: Andrzeja Grzyba, Witolda Romana, Mariusza Szyszkę i Leszka Urbanowicza.

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.