Do którego kraju udali się siatkarze AZS, w ramach nagrody od Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego i Techniki? Jak zakończył się sezon 1978/1979 w wykonaniu akademików? Czas na kolejną część „Z kart historii AZS Olsztyn”.
Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia. Do którego kraju udali się siatkarze AZS, w ramach nagrody od Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego i Techniki? Jak zakończył się sezon 1978/1979 w wykonaniu akademików? Czas na kolejną część „Z kart historii AZS Olsztyn” – dziś omawiamy sezon 1978/1979.
Za osiągnięcia w 1978 roku i rozsławienie uczelni olsztyńskiej – AZS był bowiem najlepszym akademickim zespołem w Polsce – Ministerstwo Nauki Szkolnictwa Wyższego i Techniki, nagrodziło zespół AZS, wyjazdem na tournée po Stanach Zjednoczonych. Akademicy podróżując przez Nowy Jork, Filadelfię, Waszyngton, Pittsburg, Statte College, Amhers, Newark, rozgrywali mecze z drużynami uniwersyteckimi, zdobywając uznanie za świetną postawę (wszystkie 10 spotkań wygranych). Do sukcesów na arenie międzynarodowej w tym czasie, należy również zaliczyć zwycięstwo w Belgii, z udziałem Rudej Hwezdy, Odolenej Wody, IBIS Kortrijks, a następnie w Rovaniemi wygrana z reprezentacją Finlandii i klubowymi zespołami ze Skandynawii.
W sezonie 1978/1979, AZS Olsztyn brał również udział w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych. W 1/16 finałów, olsztynianie pokonali PVC/Blokkeer Rijswijk 3:1. W kolejnej rundzie kortowianie musieli już uznać wyższość Racing Paryż, ulegając 1:3 i żegnając się z pucharami.
W rozgrywkach ligowych, AZS Olsztyn zajął 5. miejsce. Mistrzem Polski został wtedy zespół Płomienia Miłowicie, drugie miejsce przypadło Hutnikowi Kraków, a trzecie Gwardii Wrocław. Z ligą pożegnały się natomiast zespoły Stali Mielec i Stoczniowca Gdańsk.
Ciąg dalszy nastąpi…
Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.