Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 1977/1978


Dlaczego sezon 1977/1978 można zapisać jako jeden z najlepszych w historii kortowskiego klubu? Jakie sukcesy odnieśli akademicy?

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia. Dlaczego sezon 1977/1978 można zapisać jako jeden z najlepszych w historii kortowskiego klubu? Jakie sukcesy odnieśli akademicy? 

Po zdobyciu przez AZS Olsztyn w 1977 roku wicemistrzostwa Polski za zespołem Płomień Sosnowiec, przyszedł rok 1978, który można zapisać jako jeden z najlepszych w historii kortowskiego klubu.

Najpierw siatkarze z Kortowa, po dwukrotnym pokonaniu wicemistrza RFN – USC Medico Minster, zakwalifikowali się do finału Pucharu Zdobywców Pucharów w Assen (Holandia). W finale kortowianie wygrali z Eczacibasi (Turjca) 3:1, z Rudą Hwezdą 3:1, przegrali z Paoletti Catania 1:3 i zajęli drugie miejsce za Czechami.

W 1978 roku, AZS Olsztyn został po raz trzeci mistrzem Polski przez Hutnikiem Kraków i Legią Warszawa. Te dwa faworyzowane zespoły musiały uznać wyższość akademików z Kortowa, mimo, że mieli w drużynie wielu reprezentantów kraju i lepszą sytuację finansową. Mistrzowska drużyna AZS występowała w takim samym składzie, w którym zdobyła wicemistrzostwo w Pucharze Zdobywców Pucharów.

Na uwagę zasługuje fakt, że pierwszy zespół przez sezonem 77/78, uzupełniło trzech wychowanków klubu: Zdzisław Adamowicz, Piotr Koczan, Waldemar Mieczkowski oraz przybyły z Warszawy – Włodzimierz Nalazek.

Mistrzowie Polski – AZS Olsztyn 1978. Stoją od lewej: I Trener Leszek Dorosz, Stanisław Iwaniak, Tomasz Miller, Waldemar Mieczkowski, kierownik zespołu Krzysztof Szczerbuk, Wojciech Baranowicz, Andrzej Pabjańczyk, II Trener Andrzej Grygołowicz, Mirosław Peryt, Zbigniew Lubiejewski, Mirosław Rybaczewski. Siedzą od lewej: Zdzisław Adamowcz, Włodzimierz Nalazek, Piotr Koczan, Bogusław Pachniewicz.

Po zakończonym sezonie ligowym, Stanisław Iwaniak został najlepszym rozgrywającym w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”, zaś za najlepszego sportowca-studenta w Polsce, uznany został Mirosław Rybaczewski.

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.