Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 1970/1971


Sezon 1970/1971 zapoczątkował medalową serię akademików. Na jakim miejscu zmagania w ekstraklasie zakończyli siatkarze AZS Olsztyn? Czas na kolejną część z kart historii – sezon 1970/1971.

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia.

Sezon 1970/1971 zapoczątkował medalową serię akademików. Były to pierwsze brązowe medale w historii sekcji siatkówki AZS. Zdobyli je: Jan Bielmacz, Andrzej Błaszczyk, Janusz Damski, Marek Gałkiewicz, Zbigniew Lubiejewski, Tomasz Miller, Andrzej Pabjańczyk, Maciej Tyborowski, Stanisław Zduńczyk, Wiktor Żuchowski i trener Leszek Dorosz oraz kierownik Edward Kawka. Sukces nie przyćmił jednak rozsądku i pamiętano o szkoleniu następców. W 1971 roku, zapoczątkowano systematyczną pracę z młodzieżą w dwóch grupach, z którymi treningi prowadzili Zbigniew Biłat i Andrzej Grygołowicz. 

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.