Z kart historii AZS Olsztyn. Lata 1995-1998


Lata 1995-1998, to naprzemienna gra w I lidze serii B i I lidze serii A. Sukcesy osiągali jednak juniorzy – w 1998, wygrali Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Którzy siatkarze, znani z ligowych parkietów, odnieśli ten sukces?

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Lata 1995-1998, to naprzemienna gra w I lidze serii B i I lidze serii A. Sukcesy osiągali jednak juniorzy – w 1998, wygrali Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Którzy siatkarze, znani z ligowych parkietów, odnieśli ten sukces?

W sezonie 1995/1996, siatkarze AZS ART pod wodzą Zbigniewa Ptaka i Józefa Kopaczela, wygrali drugą ligę i awansowali do I ligi B. W sezonie 96/97, na stanowisku trenera pierwszego zespołu, Zbigniewa Ptaka zastąpił Marek Kotulski. Drugi zespół AZS ART Centbet Olsztyn, występował w II lidze pod kierownictwem Józefa Kopaczela. Zespół grający w lidze B – AZS ART As Dom, dzięki powiększeniu I ligi A do 12 zespołów, uzyskał awans do ekstraklasy. Sezon był jednak nieudany i olsztynianie ponownie spadli do I ligi seria B (1998).

Sukcesem zakończył się natomiast sezon dla juniorów młodszych AZS, którzy prowadzeni przez Czesława Kolpego, wygrali w Poznaniu turniej finałowy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (1998). W zespole występowali: Filip Fijałkowski, Wojciech Gawłowski, Marcin Gryczko, Wojciech Grzyb, Marcin Kasprowicz, Adam Kurian, Jacek Laskowski, Andrzej Mąka, Marcin Mierzejewski, Paweł Siezieniewski, Paweł Szbelski, Michał Swięconek, Maciej Tomaszewski. Pokonali oni w finale MOS Wolę Warszawa. Trzeciej miejsce zajął zespół Bosmana Morze Szczecin.

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.