Z kart historii AZS Olsztyn. Lata 1982-1987


Po sezonach, które sprawiały radość kibicom i zawodnikom, nadeszły dla olsztyńskiej siatkówki nieco gorsze czasy. Co wtedy się wydarzyło? Jak ten okres przetrwał olsztyński AZS?

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Po sezonach, które sprawiały radość kibicom i zawodnikom, nadeszły dla olsztyńskiej siatkówki nieco gorsze czasy. Co wtedy się wydarzyło? Jak ten okres przetrwał olsztyński AZS? 

Po zdobyciu brązowych medali mistrzostw Polski w 1982, 1983 i 1985 roku, nadeszły dla olsztyńskiej siatkówki nieco gorsze czasy. Trener Andrzej Grygołowicz wyjechał do Francji, gdzie został szkoleniowcem pierwszoligowego CASG Paryż, a pierwszym trenerem AZS został ponownie Leszek Dorosz. Jego asystentem był Józef Kopaczel. Po zajęciu siódmej pozycji w lidze, w 1986 roku – co było najgorszym wynikiem w historii pierwszoligowych występów akademików – zespół opuścili czołowi zawodnicy.

Trener Andrzej Grygołowicz
AZS Olsztyn, rok 1984

Pocieszeniem były występy młodzieży. W 1986 roku w Opolu, na Ogólnopolskiej Spartakadzie Młodzieży, młodzi siakarze AZS Olsztyn zdobyli złoty medal, występując w składzie: Krzysztof Dembek, Andrzej Drosel, Krzysztof Fałdowski, Leszek Gromadziński, Tomasz Jeliński, Tomasz Karwowski, Tomasz Lipiński, Piotr Michałowski, Jerzy Liworowski, Dariusz Okrzesik, Marcin Połczyński, Mariusz Szyszko. Trener: Czesław Kolpy, kierownik drużyny: Tadeusz Jeliński.

1987 rok był najgorszym – po 20 latach występowania w ekstraklasie – akademicy pożegnali się z siatkarską elitą. Olsztynianie zajęli 9. miejsce, wyprzedzając tylko Stal Nysę. Mistrzem Polski został zespół Stali Stoczni Szczecin, drugie miejsce przypadło Hutnikowi Kraków, a trzecią pozycję zajął zespół Resovii Rzeszów. Po rocznej grze w II lidze – pod kierownictwem Bogusława Cieciórskiego i Marka Kotulskiego, zespół AZS Olsztyn, wygrywając w rozgrywkach, powrócił do ekstraklasy. 

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.