Zaczynamy nowy cykl artykułów na naszej stronie, w których przybliżymy historię olsztyńskiej siatkówki. Każdego dnia będziecie mogli przeczytać o ważnych datach, składach, zawodnikach. Dziś zaczynamy od lat 1950-1960.
Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia. W pierwszym „odcinku”, będziecie mogli zapoznać się z powstaniem sekcji siatkówki AZS Olsztyn. Jak to wszystko się zaczęło?
Założycielami sekcji byli młodzi działacze studenci: Lech Iracki, Stanisław Kurek, Bogdan Radwaniecki. Pierwszy, historyczny mecz kortowscy siatkarze rozegrali w październiku 1951 r., w Lidzbarku Warmińskim z miejscowym Ogniwem, zwyciężając 2:0. Trenerem Ogniwa był późniejszy trener AZS Olsztyn – Leszek Dorosz.
W latach 1951-1952 towarzyskie mecze azetesiacy rozgrywali z KS Spójnią Olsztyn, Ogniwem Lidzbark Warmiński, Budowlanymi Olsztyn, KS Technik Olsztyn i zespołem Liceum Handlowego. W 1952 r. do sekcji siatkówki zaangażowano po raz pierwszy trenera, a został nim Marian Rozwadowski. W dniu inauguracji roku akademickiego w 1952 r., AZS Olsztyn pokonał Spójnię Olsztyn 3:2 (mistrz okręgu) i Budowlanych Olsztyn 3:1. W tym samym roku kortowscy siatkarze uczestniczyli w turnieju z okazji Międzynarodowego Tygodnia Studenta w Białymstoku, pokonując kolejno tamtejsze zespoły AZS, Gwardii i Budowlanych. W grudniu 1952 r., w turnieju o Puchar Polski w Ostródzie, zwyciężył AZS Olsztyn przed Spójnią Olsztyn i Ogniwem Lidzbark Warmiński. Wśród akademików wyróżnili się Marian Rozwadowski i Antoni Żelichowski. W 1953 r., w III Akademickich Mistrzostwach Polski w Krakowie, zespół AZS Olsztyn zajął czwarte miejsce, ulegając tylko zespołom ligowym.
W celu wyłonienia dwóch grup rozgrywkowych w klasie A i B, rozegrano w 1953 r. w Olsztynie, turniej eliminacyjny. Wspomniane zawody były mistrzostwami okręgu. W meczu finałowym, AZS Olsztyn pokonał Spójnię Olsztyn 3:2. W pierwszym starcie o mistrzostwo klasy A, w 1954 r., kortowianie zajęli drugie miejsce za Budowlanymi Olsztyn.
Drugi zespół AZS powołano do klasy B. W 1955 r., AZS został wicemistrzem klasy A ze Spartą Olsztyn.
W latach 1952-1956, trzon drużyny tworzyli: Jan Beraś, Ryszard Cajmer, Edward Ciesielski, Marian Gierulski, Kazimierz Hawrot, Bogdan Jabłoński, Zygmnut Karwat, Piotr Kuczyński, Stanisław Moroz, Zygmunt Osiecki, Bolesław Pilecki, Marian Rozwadowski, Jerzy Rudzki, Stanisław Siwicki, Ryszard Siedlarski, Leopold Stępień, Stanisław Szmunc, Stanisław Szymański i Antoni Żelichowski.
W 1957 r., siatkówka pozyskała prof. Wiktora Wawrzyczka, wielkiego protektora i przyjaciela sportowców, który zgodził się objąć stanowiska prezesa AZS. Mistrz, bo tak nazywano profesora, swoim autorytetem „wyrabiał” w środowisku kortowskim sportowcom prawo, do poważnego traktowania ich zainteresowań pozanaukowych. Siatkarze grali z powodzeniem w klasie A i lidze międzywojewódzkiej. Trzy razy walczyli o wejście do II ligi w latach 1958, 1959 i 1960, ale bez powodzenia. Trenerem zespołu był wtedy Jerzy Długołecki, a w jego zespole grali następujący zawodnicy: Leszek Białek, Leszek Biegaj, Jan Balukiewicz, Dariusz Chorostowski, Jacek Czermiński, Leszek Dorosz, Tadeusz Folta, Jan Gajewski, Marian Hrychorowicz, Jacek Kade, Zbyszek Karnicki, Eugeniusz Lewońko, Eugeniusz Michałkow, Julian Prystupa, Jerzy Rudzki, Zbigniew Seweryn, Stanisław Stępień, Stanisław Szmuc, Jan Śliwka, Marek Zakrzewski, Roman Zankiewicz, Henryk Zdziarski. Kierownikiem drużyny był Kazimierz Choromański.
prof. Wiktor Wawrzyczek
Ciąg dalszy nastąpi…
Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142