Seyed Mohammad Mousavi w Indykpolu AZS Olsztyn!


Jedenastokrotny Mistrz Iranu, ośmiokrotny zdobywca Pucharu Azji, najlepszy blokujący Mistrzostw Azji 2019. Seyed Mohammad Mousavi w najbliższym sezonie będzie bronił barw Indykpolu AZS Olsztyn!

Seyed Mohammad Mousavi urodził się 22 sierpnia 1987 roku w Irańskim Dezful. Swoją przygodę z siatkówką rozpoczął w 2003 roku w Loulehsazi Ahvaz W swojej karierze grał m.in. dla Petrochimi Bandar Imam, Paykan Teheran, Giti Pasand Isfahan, Kalleh Mazandaran, Matin Vatamin czy Paykan Tehran.

W sezonie 2017/2018, środkowy występował wspólnie z Łukaszem Żygadło w Sarmayeh Bank, a w minionych rozgrywkach bronił barw się Shahrdari Urmia. Siatkarz aż jedenaście razy zdobył tytuł Mistrza Iranu oraz ośmiokrotnie został Mistrzem Azji.

Seyed Mousavi jest również jednym z podstawowych zawodników reprezentacji Iranu. W 2014 i 2018 roku wraz z reprezentacją zdobył złoty medal na Igrzyskach Azjatyckich. W 2017 roku zdobył brązowy medal w Pucharze Wielkich Mistrzów. W swoim dorobku ma również złote medale Igrzysk Azjatyckich (2014, 2018) czy Mistrza Azji (2011, 2013, 2019). Podczas ostatnich Mistrzostw Azji, rozegranych we wrześniu, Seyed otrzymał tytuł najlepszego środkowego!

W tegorocznej edycji Ligi Narodów, Irańczycy zajęli 5. miejsce, a Seyed zdobył aż 138 punktów – 94 atakiem, 32 blokiem i 12 skuteczną zagrywką. W turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich, Irańczycy zajęli 2. miejsce, przez co o bilet do Tokio, będą musieli powalczyć podczas styczniowego turnieju kontynentalnego.

Najbliższy sezon będzie dla Seyeda wyjątkowy. Po raz pierwszy w karierze opuści on swój kraj, aby reprezentować barwy Indykpolu AZS Olsztyn!

– Myślę, że Seyed jest jednym z najlepszych środkowych na świecie – mówi Tomasz Jankowski, Prezes Zarządu Piłki Siatkowej AZS UWM SA. – Rozmowy z reprezentantem Iranu trwały bardzo długo. Najpierw dotyczyły warunków kontraktu, następnie kilka tygodni czekaliśmy na zgodę federacji Irańskiej na grę w PlusLidze oraz na wizę. Dopóki nie mieliśmy wszystkich wymaganych dokumentów, nie informowaliśmy kibiców o rozmowach z Seyedem. W tym tygodniu wszystko zostało sformalizowane, dzięki czemu dziś (w czwartek – red.), zawodnik pojawi się w Olsztynie. 

Zakontraktowanie Seyeda Mousvai oznacza, iż w zespole ze stolicy Warmii i Mazur nie zobaczymy Taylora Averilla.

– W połowie lipca otrzymaliśmy informację od agenta zawodnika, że reprezentant USA jest kontuzjowany i czeka go kilkumiesięczna przerwa w grze – wyjaśnia Tomasz Jankowski. – Długo zastanawialiśmy się nad opcją renegocjacji kontraktu i przybyciu Taylora do Olsztyna dopiero w styczniu. Zgodnie z przysługującym nam prawem w umowie wstępnej, ostatecznie poinformowaliśmy zawodnika i jego agenta, że nie podpiszemy umowy finalnej. W związku z tym Taylor Averill nie zagra w naszym Klubie w tym sezonie.

Seyed Mohammad Mousavi zagra w Indykpolu AZS Olsztyn z numerem 66. Środkowy będzie obecny z drużyną podczas Turnieju Partnerstwa Regionalnego, który zostanie rozegrany w Radomiu i Kozienicach w dniach 11-13 października.