Przygotowania czas zacząć!


W poniedziałek, 1 sierpnia, siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Do pierwszego meczu w PlusLidze pozostały równo dwa miesiące!

Po nieco ponad trzech miesiącach od meczu ligowego (ostatni mecz odbył się 27 kwietnia), siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn powrócili do zajęć. W poniedziałek, 1 sierpnia, akademicy z Kortowa rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu PlusLigi.

Jeszcze przed pierwszym treningiem, siatkarze przeszli badanie funkcjonalne oraz zostały zebrane podstawowe pomiary, takie jak: tkanka tłuszczowa, wzrost czy waga. – Chcieliśmy sprawdzić w jakiej formie siatkarze wrócili po wakacjach. Przeprowadziliśmy także kilka testów funkcjonalnych, które pokazują nam, w jaki sposób zawodnicy wykonują podstawowe wzorce ruchowe. Wyniki posłużą nam do sporządzenia indywidualnych planów, które pozwolą w najbliższym czasie nadrobić braki – mówi Grzegorz Krzan, trener przygotowania fizycznego Indykpolu AZS Olsztyn.

Na pierwszych zajęciach obecni byli: Bartłomiej Lipiński, Jan Król, Karol Jankiewicz, Dawid Siwczyk, Szymon Jakubiszak, Jakub Ciunajtis. W treningach pomagają również młodzi siatkarze z grup młodzieżowych AZS UWM Olsztyn: Kacper Sienkiewicz, Tymon Niedziela, Szymon Ławrynowicz, Maks Witkowski, Adam Ndiaye oraz Julian Kuchta. Po zakończeniu sezonu reprezentacyjnego, do drużyny dołączą: Karol Butryn, Mateusz Poręba, Robbert Andringa, Joshua Tuaniga, Taylor Averill, Moritz Karlitzek (przygotowania do Mistrzostw Świata) oraz Kuba Hawryluk i Kamil Szymendera (przygotowania do wrześniowych Mistrzostw Europy do lat 20).

W pierwszym tygodniu, oprócz ćwiczeń z piłkami w hali oraz siłowni, przewidziane są także zajęcia na basenie oraz boiskach do siatkówki plażowej. – Miałem tylko dwa tygodnie wolnego, podczas których odpoczywałem od siatkówki – przyznaje Bartłomiej Lipiński, przyjmujący Indykpolu AZS Olsztyn. – Później zacząłem przygotowywać się do sezonu, bowiem mój organizm nie lubi zbyt długiej przerwy. Myślę, że jest to optymalne – gdybyśmy za bardzo się rozleniwili, to później bardzo ciężko byłoby wrócić na optymalny tor. Udało mi się także wystąpić w reprezentacji Polski, tak więc wakacje były dość pracowite.  

W czasie nieobecności trenera Javiera Webera, zespół będzie przygotowywał trener Marcin Mierzejewski. Trener Javier rozpocznie pracę z olsztyńskim zespołem niezwłocznie po zakończeniu przez reprezentację USA udziału w Mistrzostwach Świata.

Jestem po to, aby pomóc, staram się to robić najlepiej jak potrafię – wyjaśnia Marcin Mierzejewski. – Z całą pewnością będzie to dla mnie wyzwanie. Praca z taką grupą zawsze jest wymagająca i pewnego rodzaju nowością. Co prawda to mój piąty rok pracy w Olsztynie, lecz pierwszy raz jestem w takiej roli. Podczas pierwszych dni skupimy się na sferze indywidualnej oraz motoryce z piłkami. Będziemy wykonywali sporo technicznych ćwiczeń indywidualnych i koncentracja zadecyduje o tym, czy zawodnicy będą z tego treningu zadowoleni.

Pierwszym „sprawdzianem” dla drużyny z Kortowa będzie turniej PreZero Grand Prix PLS, który zostanie rozegrany w Krakowie (11-14 sierpnia). Przypomnijmy, iż ekipa ze stolicy Warmii i Mazur będzie bronić tytułu Mistrza – skład zespołu przedstawimy już wkrótce. Ponadto zawodnicy z Kortowa rozegrają spotkania sparingowe z m.in. Treflem Gdańsk, Ślepskiem Malow Suwałki czy LUK Lublin.

Plan przygotowań Indykpolu AZS Olsztyn (pojedyncze dni mogą ulec zmianie):

11 – 14 sierpnia 2022 (czwartek – niedziela)
PreZero Grand Prix PLS w Krakowie

10 – 11 września 2022 (sobota – niedziela)
Spotkania towarzyskie z Treflem Gdańsk (miejsce do ustalenia)

15 – 16 września 2022 (czwartek – piątek)
XIII Memoriał Józefa Gajewskiego w Suwałkach (transmisja na sportowych antenach Polsatu)

24 – 25 września 2022 (sobota – niedziela)
Turniej towarzyski w Nowym Dworze Mazowieckim (z udziałem Projektu Warszawa, Ślepska Malow Suwałki i LUK Lublin)

1 października 2022
Inauguracja PlusLigi z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w Iławie