Półfinał nie dla Indykpolu AZS Olsztyn


Siatkarzom Indykpolu AZS Olsztyn nie udało się awansować do półfinału PlusLigi. Zawodnicy prowadzeni przez Javiera Webera ulegli w decydującym starciu ekipie Aluron CMC Warty Zawiercie 1:3. Olsztynianom pozostaje rywalizacja o 7. miejsce na zakończenie sezonu.

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn odrobili stratę dwóch spotkań w I rundzie fazy play-off do ekipy Aluronu CMC Warty Zawiercie, doprowadzając do piątego starcia. Przypomnijmy – stawką był awans do półfinału PlusLigi. W racji wyższej pozycji w tabeli po fazie zasadniczej (2 – Zawiercie, 7 – Olsztyn), to Jurajscy Rycerze mieli przewagę decydującej batalii przed własną publicznością. W przypadku porażki, ekipie ze stolicy Warmii i Mazur pozostała rywalizacja o 7. miejsce na zakończenie sezonu.

Trener Javier Weber nie dokonał żadnych zmian w wyjściowym składzie względem ostatnich wygranych z Jurajskimi Rycerzami. Decydujące starcie rozpoczęli więc: Jankiewicz, Andringa, Kartlitzek, Averill, Jakubiszak, Butryn i Hawryluk (libero).

Olsztynianie rozpoczęli mecz od prowadzenia 3:0. Gospodarze jednak szybko odrobili straty i już do końca pierwszej partii gra była bardzo wyrównana. Zawodnicy obu zespołów popełniali mnóstwo błędów – zwłaszcza w polu serwisowym. Ataki Aluronu napędzali Uros Kovacevic i Dawid Konarski. I to oni cieszyli się ze zwycięstwa 25:23.

Akademicy potrzebowali przebudzenia. Grali dużo słabiej niż kilka dni wcześniej we własnej hali. Nie byli w stanie zagrozić rywalom zagrywką. Słabo też prezentowali się w przyjęciu. Trener Weber starał się ratować sytuację, wprowadzając Jakuba Ciunajtisa. I była to dobra decyzja. Choć zawiercianie prowadzili 15:11 a później 24:20… siatkarze z Kortowa obronili cztery piłki setowe i dorzucając dwa kolejne punkty przy zagrywce Roberta Andringi wygrali 26:24.

W trzeciej partii dobrze grali Butryn oraz Karlitzek. Choć olsztynianie wciąż popełniali błędy, zdecydowanie częściej zagrażali rywalom pod siatką i trafiali ich silną, precyzyjną zagrywką. Efekt? Prowadzenie 8:4 na początku trzeciego seta. Stawka spotania była jednak ogromna, więc i rywale nie odpuszczali. Dogonili olsztynian przy stanie 13:13 a następnie zbudowali swoją trzypunktową przewagę (17:14). Trener Weber dał odpocząć Robbertowi Andrindze (który sygnalizował problemy związane z bólem pleców) i wprowadził do gry Barłomieja Lipińskiego. Zadaniowo pojawiał się też na parkiecie Jan Król. I obaj przyczynili się do odrobienia strat (22:22). W końcówce zawodnicy obu drużyn zaczęli seryjnie psuć zagrywki. Więcej szczęścia mieli jednak zawodnicy Aluronu, którzy wygrali tę partię 30:28.

Zawodnicy Indykpolu zareagowali jednak najlepiej jak mogli, czyli świetną grą. Czwarta partia rozpoczęła się od ich prowadzenia 6:2. Dwa asy serwisowe zapisał na swoim koncie Taylor Averill. Ale znów nie wystrzegli się też błędów. Mimo nieźle funkcjonującego przyjecia i bloku, mieli problemy z wykończeniem akcji. A z drugiej strony siatki przemudzili się Kovacevic, Konarski i nieźle grający w środę Bartosz Kwolek. Aluron wyrównał przy stanie 10:10. Później długo żadnej ze stron nie udało się zdominować rywala. W decydującym momencie akademicy odskoczyli na dwupunktowe prowadzenie 20:18. Przebudził się Karol Butryn i asem serwisowym zwięszył przewagę do trzech punktów (23:20). Ale zawiercianie znów wyrównali (23:23). Goście pogubili się i przegrali 23:25 a w całym spotkaniu 1:3…

W rywalizacji do trzech, lepsi okazali się siatkarze Aluronu CMC Warty Zawiercie, którzy zwyciężyli 3:2. Ekipie Indykpolu AZS Olsztyn pozostała rywalizacja o 7. miejsce na zakończenie sezonu z PSG Stalą Nysa. Pierwszy mecz na wyjeździe już w piątek, 21 kwietnia o godzinie 20:30. Rewanż w Iławie w poniedziałek, 24 kwietnia o godz. 17:30 – sprzedaż biletów ruszy już wkrótce.