Marco Bonitta: Dobra atmosfera to podstawa


– Może mieć zawodników na wysokim poziomie, lecz jeśli nie będą stanowić zespołu, będzie im ciężko odnieść sukces  – mówi Marco Bonitta, trener Indykpolu AZS Olsztyn.

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn w poniedziałek rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu PlusLigi. Drużyna pod wodzą Marco Bonitty spotkała się na boiskach do siatkówki plażowej. Zawodnicy będą trenować na obiektach własnych w Olsztynie – w planach są zajęcia m.in. na siłowni czy basenie.

Nad jakimi aspektami chciałby skupić się sztab szkoleniowy? Co będzie najważniejsze w pierwszych dniach przygotowań? Kto zwycięży podczas Igrzysk Olimpijskich? Tego dowiesz się z krótkiej rozmowy z Marco Bonittą.

Mateusz Lewandowski: Trenerze, za nami pierwszy dzień przygotowań. Jak czuje się trener w nowym zespole?

Marco Bonitta: – Czuje się bardzo dobrze. Jestem usatysfakcjonowany po pierwszym treningu, jakim były zajęcia na boisku do siatkówki plażowej. Mieliśmy okazję poznać się po raz pierwszy, sam uczę się też pseudonimów, jakim posługują się poszczególni zawodnicy, aby ułatwić komunikację. Jeśli chodzi o same zajęcia – spędziliśmy na piasku ponad dwie godziny, a tempo każdego dnia będzie coraz większe. Mamy bowiem czas, aby spokojnie przygotować się do pierwszego ligowego meczu.

Atmosfera w drużynie jest ważna dla Trenera?

– To podstawa, aby móc zwyciężać. Może mieć zawodników na wysokim poziomie, lecz jeśli nie będą stanowić zespołu, będzie im ciężko odnieść sukces.

Jak będą wyglądały pierwsze dni przygotowań? Nad jakimi aspektami chcecie się skupić?

– Będziemy mieszać zajęcia siłowe z praktyką siatkarską. Chciałbym, aby każdy nasz trening kończył się mini-grą. Po pierwszych zajęciach widziałem uśmiech na twarzach siatkarzy, kiedy mogli zmierzyć się ze sobą.

W przyszłym tygodniu pierwszy „sprawdzian” – turniej siatkówki plażowej PreZero Grand Prix PLS. Co sądzi Trener o takiej formie przygotowań?

– Wiem, że przed rokiem drużyna zagrała bardzo dobrze w tym turnieju. Muszę jednak przyznać, że nie mamy zbyt wysokich celów, jeśli chodzi o zmagania w Krakowie. Skupiamy się przede wszystkim na przygotowaniach do startu PlusLigi.

Czy brak zagranicznych zawodników na początku przygotowań, to problem dla Trenera?

– Tak naprawdę, taka sytuacja jest już wpisana w plan przygotowań każdego zespołu. Dlatego tym się nie martwię.

Na sam koniec nie mogę zapytać o to, co dzieje się w Tokio. Kto według Trenera zdobędzie złoty medal Igrzysk Olimpijskich?

– Turnieje podczas Igrzysk Olimpijskich są zupełnie inne, niż chociażby na Mistrzostwach Świata. Są zespołu, które zaczynają od porażek, a później zdobywają złoty medal. Najważniejsze mecze to ćwierćfinały – po nich może zdarzyć się wszystko. Dlatego na tym etapie turnieju, jest za wcześnie, aby wskazać faworyta do złota.