„Konik” – dziękujemy!


W barwach Indykpolu AZS Olsztyn zadebiutował w PlusLidze, zdobył tytuł Wicemistrza Świata oraz MVP PreZero Grand Prix PLS. Jego znaki rozpoznawcze – upór, determinacja, charakter i ciężka praca. Po pięciu latach spędzonych w stolicy Warmii i Mazur, Mateusz Poręba opuszcza Olsztyn. Koniu – dziękujemy za wszystko!

Mateusz Poręba w barwach Indykpolu AZS Olsztyn zadebiutował w seniorskiej siatkówce. W rozgrywkach młodzieżowych, środkowy ma na swoim koncie m.in. Mistrzostwo Europy Wschodniej EVVZA Kadetów, tytuł Mistrza Polski Kadetów oraz brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów.

Debiutancki sezon 2018/2019 nie był udany dla Poręby – wystąpił on w zaledwie 6 spotkaniach. Upór, determinacja, charakter i ciężka praca spowodowały znaczny progres zawodnika w kolejnych latach. Młody środkowy stał się jednym z podstawowych zawodników, a dzięki swojej dobrej postawie na boisku, szybko stał się ulubieńcem olsztyńskich kibiców. W 2021 roku wraz z drużyną zwyciężył w letniej edycji PreZero Grand Prix PLS w Krakowie, zdobywając także tytuł MVP imprezy. Rok później, z reprezentacją Polski, został Wicemistrzem Świata.

W 108 spotkaniach Poręba zdobył 686 punktów – 483 w ataku (57% skuteczności), 152 w bloku oraz 51 w polu serwisowym. Środkowy otrzymał także 3 statuetki MVP dla najlepszego zawodnika meczu. Sezon 2022/2023 był ostatnim, w którym mogliśmy oglądać Mateusza Porębę w biało-zielonych barwach – po pięciu latach spędzonych w stolicy Warmii i Mazur, zawodnik opuszcza Olsztyn.

Jak sam zawodnik będzie wspominał ten czas? – Kiedy pięć lat temu podpisałem kontrakt z Indykpolem AZS Olsztyn, chciałem spełniać swoje marzenia. Kilka z nich udało mi się już spełnić, a przede mną kolejne cele. Chciałbym Wam podziękować za wsparcie w dobrych i złych chwilach. Mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy. Chciałbym wrócić do Olsztyna, ponieważ zakochałem się w tym mieście. Trzymajcie kciuki za drużynę dalej – ja będę to robił, ponieważ chciałbym aby w nowej Hali Urania, wróciły emocje kibicowania sprzed lat. Do zobaczenia!

Jest nam smutno z powodu rozstania z Mateuszem, który ostatnie pięć lat spędził w Olsztynie. Myślę, że nie żałuje on wyboru Indykpolu AZS Olsztyn, gdzie krok po kroku, z niedoświadczonego zawodnika ligowego, został Wicemistrzem Świata. Przykład naszego środkowego świadczy, że Olsztyn jest dobrym miejscem na rozwój młodych i utalentowanych siatkarzy. Po odejściu z Olsztyna, życzę Mateuszowi aby dokonał kolejnych, dobrych wyborów w swojej siatkarskiej karierze – mówi Tomasz Jankowski, Prezes Zarządu Piłki Siatkowej AZS UWM SA.

Konik – dziękujemy za wszystko i życzymy powodzenia!