Komunikat Zarządu Piłki Siatkowej AZS UWM SA w Olsztynie


Piłka Siatkowa AZS UWM SA w Olsztynie informuje, że kontrakt z Danielem Castellanim, na prośbę szkoleniowca, został rozwiązany. Trener Indykpol AZS Olsztyn zdecydował się na zmianę klubu. Dziękujemy Danielowi za półtora roku pracy w Olsztynie.

Daniel Castellani dołączył do Indykpolu AZS Olsztyn pod koniec stycznia 2020 roku. Prowadził zespół z Kortowa do końca sezonu 2019/2020 (przedwcześnie zakończonego z powodu pandemii koronawirusa) oraz w sezonie 2020/2021.

Piłka Siatkowa AZS UWM SA w Olsztynie informuje, że kontrakt z Danielem Castellanim, na prośbę szkoleniowca, został rozwiązany. Trener Indykpol AZS Olsztyn zdecydował się na zmianę klubu. Dziękujemy Danielowi za półtora roku pracy w Olsztynie.

– Pięć miesięcy temu – przed Świętami Bożego Narodzenia, przedłużyliśmy z Danielem umowę na kolejny sezon – wyjaśnia Tomasz Jankowski, Prezes Zarządu Piłki Siatkowej AZS UWM SA. – Rozpoczęliśmy budowę nowej drużyny, która w moim przekonaniu, ma szansę walczyć z najlepszymi w Polsce. Dwa tygodnie temu szkoleniowiec zwrócił się do mnie z prośbą o rozwiązanie kontraktu. Była to bardzo trudna decyzja, jednak Klub wykazał zrozumienie w argumentach trenera. Po długich negocjacjach, rozwiązaliśmy umowę za porozumieniem stron.

O komentarz poprosiliśmy także Daniela Castellaniego. – Chciałbym podziękować Prezesowi, Sponsorom i Kibicom za wszystko, co razem zrobiliśmy i za umożliwienie mi bardzo komfortowej pracy we wspaniałym klubie – mówi argentyński szkoleniowiec. – Ze względu na pandemię, to był bardzo trudny czas do pracy dla nas wszystkich. Bez wątpienia daliśmy z siebie wszystko i mogliśmy dzielić się ogromnymi emocjami. Ostatnie tygodnie były bardzo ciężkie zarówno dla klubu, jak i dla mnie. Po kilku dniach, spytałem AZS o możliwość rozwiązania kontraktu. Niestety nie spodziewałem się takiej zmiany, ale oferta, która się pojawiła, była bardzo trudna do odrzucenia. Będę zawsze wdzięczny za możliwość pracy i zbierania doświadczenia w jednej z najważniejszych drużyn w historii polskiej siatkówki.

I dodaje: – Indykpol AZS jest gotowy na nowe wyzwania. Życzę Wam wszystkiego najlepszego i dziękuje za wszystko. Forza AZS!

Nowym szkoleniowcem Indykpolu AZS Olsztyn został Marco Bonitta.

Marco Bonitta urodził się 5 września 1963 w Rawennie. Karierę trenerską rozpoczął w miejscowej Rawennie (Messaggero oraz Olimpia Teodora). Pierwsze sukcesy odniósł razem z żeńskim zespołem Foppapedretti Bergamo. Trzykrotnie zdobył Superpuchar Włoch (1997, 1998, 1999), dwukrotnie Mistrzostwo Włoch (1998, 1999), a w swoim dorobku ma także Puchar Włoch (1998) oraz Puchar Europy Mistrzyń Krajowych (1999, 2000).  

W 2001 roku Marco Bonitta został trenerem kobiecej reprezentacji Włoch. W tym samym roku, drużyna zdobyła srebrny medal Mistrzostw Europy, a rok później została najlepszą drużyną na świecie. W swoim dorobku ma także srebrne medale kobiecej edycji Grand Prix (2004, 2005) czy zwycięstwo w prestiżowym turnieju Volley Masters Montreux. Choć przygoda włoskiego szkoleniowca z żeńską reprezentacją trwała do 2006 roku, to powrócił jeszcze do niej w latach 2014-2017.

Kibice w naszym kraju mogą pamiętać Marco Bonittę z prowadzenia żeńskiej reprezentacji Polski. Włoski szkoleniowiec objął kadrę w 2007 roku i w tym czasie drużyna awansowała do finału cyklu Grand Prix oraz na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Po najważniejszej imprezie czterolecia, Bonitta zakończył pracę z drużyną narodową.

Marco Bonitta w swojej karierze prowadził także męską reprezentację Włoch juniorów, z którą wywalczył tytuł Mistrzów Europy (2012) oraz brąz Mistrzostw Świata (2013). Przez ostatnie dwa sezony pracował z męską drużyną Robur Rawenna, występującą w Serie A1. W sezonie 2021/2022, będzie szkoleniowcem Indykpolu AZS Olsztyn.

W tym przypadku zadecydowała wizja Marco na prowadzenie drużyny Indykpol AZS Olsztyn, bogate doświadczenie w pracy oraz bardzo dobre referencje wystawione przez polskich trenerów i działaczy z okresu pracy trenera Bonitty w Polsce – wyjaśnia Tomasz Jankowski. – Teraz najważniejsze są rozmowy nowego trenera z zawodnikami, którzy będą reprezentować barwy naszego Klubu w najbliższym sezonie. Ustaliliśmy już plan przygotowań oraz potwierdziliśmy udział w meczach i turniejach towarzyskich. Wraz z nowym trenerem liczę na wsparcie olsztyńskiego środowiska w trudnym momencie, jakim będzie aklimatyzacja Marco w stolicy Warmii i Mazur oraz gra Indykpolu AZS, w roli gospodarza poza Olsztynem.

Zdecydowałem się na podpisanie kontraktu z Indykpolem AZS Olsztyn, ponieważ już po pierwszych rozmowach czułem wielką chęć współpracy ze strony Prezesa Indykpolu – Piotra Kulikowskiego oraz Prezesa Klubu – Tomasza Jankowskiego. Zespół jest bardzo ciekawy i z wielką chęcią rozpoczynam pracę w Olsztynie. O celach na nadchodzący sezon zadecydujemy wspólnie, kiedy spotkamy się po raz pierwszy. Osobiście chciałbym mieć drużynę, która zawsze będzie walczyć – mówi Marco Bonitta, trener Indykpolu AZS Olsztyn.

Kontrakt włoskiego szkoleniowca z olsztyńskim klubem będzie obowiązywał przez rok.