Kiedyś to było…


Już w środę siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn rozpoczną rywalizację w fazie play-off. Rywalem akademików z Kortowa będzie ekipa Jastrzębskiego Węgla. Obie drużyny w przeszłości toczyły już batalie o medale. Zapraszamy na cykl „Kiedyś to było..”, w którym przybliżamy historię spotkań AZS Olsztyn z Jastrzębskim Węglem w fazie play-off.

Obie drużyny swoją pierwszą batalię w fazie pucharowej rozegrały w sezonie 2002/2003. Wtedy nasi rywale występowali pod nazwą KS Ivett Jastrzębie Borynia. W ćwierćfinałowej rywalizacji do trzech zwycięstw, pierwsze dwa starcia wygrali podopieczni Jana Sucha (3:2 i 3:0). Prowadzeni przez Wojciecha Drzyzgę olsztynianie nie ugięli się. To oni triumfowali w dwóch kolejnych starciach przed własną publicznością (3:1 i 3:0), doprowadzając tym samym do piątego meczu na wyjeździe. W ostatecznych starciu zdecydowanie lepsi byli gospodarze, którzy wygrali trzy sety dwa razy do 17 i 19. To właśnie jastrzębianie wywalczyli awans do półfinału, gdzie następnie odpadli z ekipą z Częstochowy, a w meczu o brązowy medal wygrali z Polską Energią Sosnowiec. Siatkarze AZS-u natomiast, w meczu o 5. miejsce wygrali z EKS Skrą Bełchatów.

Najbardziej emocjonująca do tej pory rywalizacja miała miejsce w kolejnym sezonie. PZU AZS Olsztyn spotkał się z Ivett Jastrzębiem Borynia w wielkim finale. Ekipa z Warmii i Mazur w play-offach pokonała najpierw Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle, a później EKS Skrę Bełchatów. Zespołowi Igora Prielożnego łatwo natomiast nie przyszło zwycięstwo nad NKS Nysą i Pamapolem AZS Częstochowa. Pierwszy mecz zakończył się wygraną jastrzębian 3:0. Pierwszego seta łatwo wygrali gospodarze, w dwóch kolejnych siatkarze Grzegorza Rysia postawili trudne warunki, lecz ulegli swoim rywalom. W drugim meczu finałowym, olsztynianie ponownie walczyli jak równi z równym. Udało im się ugrać nawet seta, lecz ostatecznie to Ivett Jastrzębie Borynia znowu był lepszy. Trzeci mecz, tym razem rozegrany na parkiecie Hali Urania, był najbardziej emocjonujący. Zakończył się on tie-breakiem na korzyść gości, którzy wygrali 15:13, co pozwoliło im na radość z okazji zdobytego mistrzostwa Polski. Olsztynianie musieli zadowolić się srebrnym medalem.

Los związał obie drużyny (rywale występowali już pod nazwą Jastrzębski Węgiel) w sezonie 2006/2007. Siatkarzom z Warmii i Mazur ponownie nie udało się jednak przełamać klątwy meczów z jastrzębianami. W ligowych półfinałach drużyna AZS-u prowadzona przez Ireneusza Mazura pierwsze dwa mecze rozegrała we własnej hali, gdzie zdobyli tylko dwa sety. W trzecim meczu dosyć gładko rozprawili się z jastrzębianami (zwycięstwo 3:0), lecz czwarte starcie rozstrzygnięto losy półfinału – Jastrzębski Węgiel wygrał z PZU AZS-em Olsztyn 3:0 i awansował do finału. W nim przegrali ze Skrą Bełchatów, natomiast AZS pokonał drużynę z Częstochowy w meczu o brązowy medal.

Po raz pierwszy ze zwycięskiego play-offu nad Jastrzębskim Węglem, drużyna AZS Olsztyn mogła cieszyć się dopiero w sezonie 2007/2008. Miało to miejsce w meczu o brązowy medal, kiedy to AZS przegrał półfinał ze Skrą Bełchatów, a jastrzębianie polegli w starciu przeciwko AZS Częstochowa. Pierwszy pojedynek o brązowy krążek zapowiadał zaciekłą walkę. “Z tarczą” wyszli z tego starcia siatkarze Mariusza Sordyla, wygrywając po tie-breaku. Kolejna wygrana przyszła olsztynianom już nieco łatwiej (rezultat 3:1). W ostatnim meczu sezonu, w Hali Urania gospodarze postawili kropkę nad “i”, ogrywając Jastrzębski Węgiel 3:0 i zdobywając brązowy medal Polskiej Ligi Siatkówki.

AZS Olsztyn nie uciekł od rywalizacji z Jastrzębskim Węglem w sezonie 2008/2009, lecz z powodu problemów finansowych klubu i słabszego miejsca po fazie zasadniczej, zespół z Warmii i Mazur nie był uznawany za faworyta. “Pomarańczowi” grali zbyt dobrze w pierwszych dwóch ćwierćfinałach, pewnie wygrywając 3:0. Olsztynianie pokazali charakter dopiero w trzecim meczu na własnym boisku. Prowadzili już nawet 2:0, lecz siatkarze Jastrzębkiego Węgla zdołali odwrócić losy meczu, doprowadzić do piątego seta i wygrać cały mecz 3:2.

Sezon 2023/2024 to ponownie starcia AZS Olsztyn z Jastrzębskim Węglem w fazie play-off. Pierwsze mecz już w środę, 10 kwietnia o godz. 18:20 w Hali Urania. Rewanż trzy dni później – w sobotę, 13 kwietnia o godz. 14:45 w Jastrzębiu-Zdroju. Bilety na środowe starcie w Uranii dostępne na bilety.indykpolazs.pl

Tekst: Janusz Siennicki