Joshua Tuaniga nowym rozgrywającym Indykpolu AZS Olsztyn!


Kreatywny zawodnik, który cechuje się znakomitym przeglądem pola. Rozgrywający, który jest niezwykle uśmiechniętym i energicznym siatkarzem. Joshua Tuaniga został nowym zawodnikiem Indykpolu AZS Olsztyn!

Joshua Tuaninga urodził się  18 marca 1997 w amerykańskim Long Beach. To właśnie w tym miejscu stawiał swoje pierwsze kroki w siatkówce. W barwach akademickiego zespołu Long Beach State University, zawodnik dwukrotnie zdobył Mistrzostwo NCAA (2018 i 2019) oraz brązowy medal (2016, 2017). W 2018 roku, zdobył wybrany MVP zmagań, a rok później – najlepszym rozgrywającym. Jest także laureatem nagrody AVCA (Amerykańskie Stowarzyszenie Trenerów Siatkówki) w 2018 roku, która jest docenieniem dokonań siatkarza w rozgrywkach akademickich.

W 2019 roku, siatkarz postanowił opuścić swój kraj. Dla rozgrywającego, debiutem na europejskich boiskach była Polska. Zawodnik związał się z Ślepskiem Malow Suwałki i dość szybko wywalczył miejsce w wyjściowej szóstce, stając się pewnym punktem zespołu. Podczas 3 sezonów spędzonych w Suwałkach, Tuainga rozegrał 77 spotkań, w których zdobył 160 punktów (99 w ataku, 33 w polu serwisowym i 28 w bloku)

Joshua to także jeden z podstawowych rozgrywających reprezentacji USA. Trener John Speraw powołał rozgrywającego na inauguracyjny turniej Ligi Narodów w Brazylii oraz nadchodzący w Bułgarii. Przypomnijmy, iż w sztabie kadry USA zobaczymy także szkoleniowca akademików z Kortowa – Javiera Webera.

Nowy sezon to czas na zmian. Joshua Tuaniga został nowym rozgrywającym Indykpolu AZS Olsztyn!

Po wypowiedzeniu nam umowy przez Janka Firleja, rozpoczęliśmy poszukiwania jego następcy. Stworzyliśmy listę potencjalnych kandydatów i ostateczne wybór padł na reprezentanta USA. Decydujący głos w tej sprawie miał nasz trener Javier Weber, który przed laty był znakomitym rozgrywającym. Mam nadzieję, że pod jego przewodnictwem, Joshua zrobi duży postęp w Olsztynie. Jestem przekonany, że będzie naszym filarem w nadchodzącym sezonie – mówi Tomasz Jankowski, Prezes Zarządu Piłki Siatkowej AZS UWM SA w Olsztynie.

Kontrakt amerykańskiego rozgrywającego z olsztyńskim klubem będzie obowiązywał przez rok.