Dobrze rozpocząć Nowy Rok


Drużyna Indykpolu AZS Olsztyn rozpocznie siatkarski rok 2023 meczem wyjazdowym w ramach 19. kolejki Plusligi. Rywalem Zielonej Armii będzie ekipa LUK Lublin. Początek sobotniego spotkania o godzinie 14:45 – transmisja w Polsacie Sport, Radio UWM FM i Radio Olsztyn.

Siatkarze oraz sympatycy zespołu z Warmii i Mazur nie mogli wymarzyć sobie lepszej końcówki 2022 roku. Na 5 rozegranych spotkań w grudniu, drużyna prowadzona przez Javiera Webera wykonała kapitalną robotę, wygrywając wszystkie spotkania, tracąc zaledwie jeden punkt. Na rozkładzie olsztyńskiego zespołu w grudniu znalazły się ekipy z dołu tabeli – Cuprum Lubin i Czarni Radom oraz trzech ligowych potentatów: PGE Skra Bełchatów, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel. Starcie z Pomarańczowymi wygrane w świetnym stylu przez nasz zespół było ostatnim w minionym roku. Olsztynianie wygrali 3:1, a po raz pierwszy statuetkę dla najlepszego gracza meczu otrzymał młody libero akademików z Kortowa – Kuba Hawryluk.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia siatkarze otrzymali tygodniowe wolne. Bohater starcia z Jastrzębskim Węglem opowiada nam o tym, czy trudno było wrócić do treningów po przerwie świątecznej – Ciężko jest wrócić do optymalnej dyspozycji, w moim przypadku potrzeba trochę więcej czasu. Mam nadzieję, że w kolejnych dniach będzie o wiele lepiej. Z drugiej strony brakowało nam dłuższej przerwy od siatkówki, dla dobra naszej psychiki. Ostatnio dłuższą przerwę miałem rok temu, również na święta, dlatego cieszę się, że mogłem spędzić ten czas z bliskimi.

Libero reprezentacji U-19 w dobrym stylu wpasował się w ligowe realia, notując 47% pozytywnego i 23% perfekcyjnego przyjęcia. Dodatkowo jest bardzo aktywny w obronie – Jestem jak na razie zadowolony ze swojego debiutu w Pluslidze. Miałem okazję pokazać się w kilku meczach. Cieszę się, że zaprezentowałem się dobrze i mam nadzieję, że w dalszej części sezonu utrzymam stabilną formę.

Kuba Hawryluk i Zielona Armia już w sobotę będą mieli szansę na przedłużenie swojej passy zwycięstw. Na drodze do szóstej wygranej z rzędu stanie drużyna o bardzo dużym potencjale na awans do fazy play-off, czyli LUK Lublin.

Beniaminek poprzedniego sezonu PlusLigi po bardzo słabym początku sezonu, powoli wraca na odpowiednie tory. Lublinianie co prawda zajmują 10. miejsce w tabeli, lecz do olsztynian, którzy są na 8 miejscu, tracą tylko trzy punkty. Z wyjątkiem przegranego meczu z PGE Skrą Bełchatów, drużyna trenera Dariusza Daszkiewicza jest niepokonana od 23 listopada – tego dnia pokonali Projekt Warszawa, a po drodze sensacyjnie pokonali również Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel. Przypomnijmy, że w pierwszym meczu lepsi okazali się siatkarze Indykpolu AZS, którzy wygrali 3:1.

Ekipa z Lublina w swoich szeregach posiada bardzo doświadczonych zawodników. Za kreowanie akcji odpowiada brązowy medalista Ligi Narodów z 2019 roku – Marcin Komenda. Najlepiej punktującym zawodnikiem jest kapitan Wojciech Włodarczyk (253 punkty), wspierany przez Nicolasa Szerszenia oraz Szymona Romacia. Polski siatkarz francuskiego pochodzenia jest również piątym najlepiej zagrywającym ligi (28 asów serwisowych). Natomiast Romać przed sezonem miał być drugim atakującym, lecz z uwagi na kontuzję Mateusza Malinowskiego to właśnie on przejął rolę prawoskrzydłowego zespołu i to z bardzo dobrym skutkiem – już 3 razy w tym sezonie otrzymał statuetkę MVP. Amerykański środkowy Jeffrey Jendryk to najlepiej blokujący zawodnik (32 punkty), a duet libero Dustin Watten-Szymon Gregorowicz dbają o linie defensywy.

Jakie zdanie na temat przebiegu sobotniego meczu ma Kuba Hawryluk? – Na siedem rozegranych spotkań wygrali sześć, czyli są w przysłowiowym ,,gazie”. Nie będzie to łatwe spotkanie, na dodatek rozgrywane na ich terenie. Będziemy musieli wyjść na 100 procent zmotywowani.

Początek sobotniego spotkania w Lublinie o godzinie 14:45. Transmisja w Polsacie Sport, Radio UWM FM i Radio Olsztyn.