Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 2007/2008

Odmłodzony zespół Mlekpolu AZS Olsztyn, wsparty doświadczonymi zawodnikami, ponownie miał zawalczyć o złoty medal Mistrzostw Polski. Skończyło się na brązowym medalu, który, jak się później okazało – był ostatnim medalem akademików.

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Odmłodzony zespół Mlekpolu AZS Olsztyn, wsparty doświadczonymi zawodnikami, ponownie miał zawalczyć o złoty medal Mistrzostw Polski. Skończyło się na brązowym medalu, który, jak się później okazało – był ostatnim medalem akademików w rozgrywkach ligowych.

Nowym, strategicznym sponsorem olsztyńskiej drużyny w sezonie 2007/2008, została firma Mlekpol z Grajewa – lider branży mleczarskiej w Polsce. Mlekpol zastąpił PZU, który wspierał akademików przez ostatnie sześć lat. Mlekpol AZS rozpoczął sezon bez kadrowiczów, którzy przygotowywali się do Mistrzostw Europy w Moskwie. Odmłodzony zespół został zasilony wychowankami. Z nimi w składzie, zajął drugie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski, a w Memoriale im. prof. W. Wawrzyczka – czwarte. W drugim memoriale im. Zdzisława Ambroziaka w Warszawie – już z kadrowiczami w składzie – zespół zajął piąte miejsce. Z bogatym sponsorem, drużynie wciąż towarzyszyły aspiracje, aby po dwóch kolejnych srebrnych i brązowych medalach Mistrzostw Polski – w końcu, po 16 latach czekania – zapewnić sobie i kibicom długo wyczekiwane zwycięstwo w lidze i upragniony złoty medal.

Zespół Mlekpol AZS do sezonu 2007/2008, przystąpił w następującym składzie: Bjorn Andrae, Frank Dehne, Wojciech Grzyb, Artur Jacyszyn, Paweł Kuciński, Marcin Kudłacik, Richard Lambourne, Marcin Lubiejewski, Marcin Możdżonek, Grzegorz Pietkiewicz, Michał Ruciak, Paweł Siezieniewski, Sinan Com Tanik, Tomasz Stańczuk, Łukasz Szablewski, Grzegorz Szymański, Marek Wawrzyniak i Paweł Zagumny. Trenerzy: Ireneusz Mazur i Mariusz Sordyl, lekarz: Wojciech Remiszewski, odnowa biologiczna: Mirosław Gozdan, bank informacji: Paweł Janicki, kierownik: Marek Carzyński.

Niestety, w lidze nie wiodło się akademikom. Nie grali oni na miarę oczekiwań w rozgrywkach ligowych, ale i pucharowych. Zespół Lennik z Belgii, wyeliminował olsztynian w 1/16 finału Pucharu CEV, co zepchnęło kortowian do gry w trzeciej rundzie w Pucharze Challenge.

W turnieju finałowym Pucharu Polski, po wygranej AZS nad Jadarem Radom 3:1, w półfinale olsztynianie musieli uznać wyższość AZS Częstochowa (1:3). W lidze, po fazie zasadniczej, Mlekpol AZS zajmował czwarte miejsce. Pracy w klubie nie dokończył Ireneusz Mazur, bowiem jego obowiązki przejął dotychczasowy asystent – Mariusz Sordyl. W fazie play-off, olsztynianie musieli rozegrać aż pięć spotkań z zespołem Resovii, aby dostać się do strefy medalowej.

W półfinale AZS spotkał się ze Skrą Bełchatów, której uległ w czterech spotkaniach. Mlekpolowi AZS pozostała więc walka o brązowe medale z Jastrzębskim Węglem. Po trzech wygranych meczach, olsztynianie ostatecznie zajęli trzecie miejsce w rozgrywkach. Na pocieszenie, Richard Lambourne z Mlekpolu AZS, został najlepszym obrońcą sezonu 2007/2008.

Zespół AZS UWM – grający w II lidze pod wodzą Andrzeja Grygołowicza – zajął piąte miejsce. Mistrzostwa Polski Uniwersytetów zakończyły się zgodnie z oczekiwaniami – zwycięstwem kortowskich studentów. Zespół siatkarzy studentów UWM, reprezentował Polskę w VII Akademickich Mistrzostwach Europy w Camerino (Włochy), rozegranych w 2008 roku. Po zwycięstwach w grupie z zespołami Francji, Estonii, Serbii, kortowianie stoczyli dramatyczny pojedynek o wejście do finału z zespołem Grecji. Zabrakło tylko dwóch piłek do awansu. W tie-breaku olsztynianie przegrali po zaciętej walce 16:18. W meczu o brązowy medal, biało-czerwoni przegrali z zespołem tureckim i musieli zadowolić się czwartym miejscem.

Paweł Zagumny i Marcin Możdżonek, uczestniczyli w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, gdzie Polska zajęła piąte miejsce.

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142