Porażka akademików w Lublinie


Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn doznali kolejnej porażki w tym sezonie PlusLigi. Ekipa ze stolicy Warmii i Mazur uległa na wyjeździe Bogdance LUK Lublin 0:3. Tym samym akademicy z Kortowa definitywnie stracili szasnę na awans do fazy play-off.

Sytuacja siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn w kontekście walki o fazę play-off była bardzo trudna. Przed rozpoczęciem 28. serii gier olsztynianie zajmowali 11. miejsce w tabeli, tracąc aż sześć punktów do czołowej ósemki. Do zakończenia fazy zasadniczej pozostały już tylko trzy spotkania — wszystkie na wyjeździe. Pierwsze z nich odbyło się w sobotę przeciwko Bogdance LUK Lublin.

Teraz musimy oczyścić głowy i zagrać swoją siatkówkę, bez presji związanej z koniecznością zdobycia konkretnych punktów. Może właśnie dzięki temu, pokazując dobrą grę, uda się wygrać – powiedział przed meczem Krzysztof Michalski, asystent trenera Indykpolu AZS.

Trener Daniel Pliński nie mógł skorzystać z Nicolasa Szerszenia i Mateusza Janikowskiego, którzy pauzowali z powodu urazów kolana. Do zdrowia powoli wraca także Moritz Karlitzek. W sobotnim spotkaniu w linii przyjęcia rozpoczęli więc Armoa i Szymendera. „Szóstkę” uzupełnili: Tervaportti, Jakubiszak, Siwczyk, Hadrava oraz Hawryluk (libero).

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn dobrze rozpoczęli to spotkanie. Punkty raz po raz zdobywali Armoa i Hadrava. Akademicy z Kortowa prowadzili 20:16, lecz wtedy w polu serwisowym pojawił się Leon. Jego znakomite zagrywki pozwoliły gospodarzom nie tylko odrobić straty, ale także wyjść na prowadzenie 21:20. Po emocjonującej końcówce lepsi okazali się zawodnicy Bogdanki LUK, wygrywając 25:23.

Druga partia ponownie była wyrównana, z walką punkt za punkt. Po skutecznym ataku Armoi goście prowadzili 11:9, jednak przewaga ta nie utrzymała się długo. Gospodarze błyskawicznie odrobili straty, a mimo ambitnej postawy ekipy ze stolicy Warmii i Mazur, to siatkarze Bogdanki LUK cieszyli się ze zwycięstwa 25:21.

Trzecia, jak się później okazało – ostatnia – odsłona sobotniego meczu była najbardziej jednostronna. Lublinianie od początku narzucili swój rytm gry, dominując w każdym elemencie. Olsztynianie mieli wyraźne problemy z przyjęciem i kończeniem ataków w pierwszym uderzeniu. Efektem tego była zasłużona wygrana Bogdanki LUK Lublin 25:12, a w całym spotkaniu 3:0. Statuetkę MVP otrzymał Aleks Grozdanov.

Sobotnia porażka definitywnie przekreśliła szanse siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn na awans do fazy play-off. Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwa spotkania. Tegoroczny regulamin rozgrywek nie przewiduje meczów o miejsca 9–13 – końcowa klasyfikacja tych drużyn zostanie ustalona na podstawie pozycji po zakończeniu fazy zasadniczej.

Pierwszy z pozostałych meczów olsztynianie rozegrają w piątek, 14 marca, na wyjeździe z Cuprum Stilon Gorzów (godz. 17:30). Ostatnie spotkanie odbędzie się w niedzielę, 23 marca, o godz. 14:45 w Ergo Arenie, gdzie Indykpol AZS Olsztyn zmierzy się z Treflem Gdańsk.

Wyniki

Drużyna123WSWynik
BOGDANKA LUK Lublin2525253Wygrana
Indykpol AZS Olsztyn2321120Porażka