Charakterystyka rywala – PGE Projekt Warszawa


Etatowi ligowcy, reprezentanci Polski oraz medaliści olimpijski. To oraz wiele innych siatkarskich aspektów charakteryzuje naszego najbliższego ligowego rywala, czyli PGE Projekt Warszawa.

PGE Projekt Warszawa jest czołowym zespołem w ligowej stawce. Siatkarze ze stolicy są brązowymi medalistami poprzedniego sezonu PlusLigi, a w tegorocznej edycji rozgrywek celują na pewno jeszcze wyżej. W Warszawie mają bowiem „apetyt” na pierwsze w historii klubu Mistrzostwo Polski. Na ten moment w Lidze Medalistów Olimpijskich, na 10 spotkań wygrali aż 8. Ulegli jedynie ubiegłorocznemu triumfatorowi PlusLigi, Jastrzębskiemu Węglowi oraz rewelacji sezonu – Steam Hemarpol Norwid Częstochowa. Warto również wspomnieć, że PGE Projekt Warszawa to aktualny zdobywca europejskiego Pucharu Challenge.

Najbliżsi rywale Indykpolu AZS Olsztyn zajmują praktycznie same najwyższe rankingowe miejsca, jeśli chodzi o różne elementy siatkarskiego rzemiosła. Warszawianie posiadają skuteczną zagrywkę, na której popełniają bardzo mało błędów. Dużą siłą jest ofensywa, oparta na skuteczności niemalże każdego siatkarza obecnego na boisku. Jeśli chodzi o grę w defensywie, to “Projektanci” mogliby udzielać w tej kwestii korepetycji młodym adeptom siatkówki, ponieważ stoi ona na światowym poziomie. Można powiedzieć, że jest to drużyna poukładana w każdym calu, narzucająca warunki od samego początku meczu. To niewątpliwy atut PGE Projektu Warszawa. Jednak w momencie, kiedy przeciwnik również odpowiada skuteczną grą, to “Stołecznych” potrafią dopaść problemy w grze. 

Kto zatem broni barw drużyny Projektu Warszawa?

Rozegranie: Głównym kreatorem gry Projektu jest Jan Firlej, siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn w sezonie 2021/2022 i reprezentant Polski. “Firu” specjalizuje się w bardzo kreatywnej grze, podczas której prezentuje finezję oraz szybkość rozgrywania piłek. Umiejętnością Firleja jest również to, że nie uzależnia swojej drużyny od jednego siatkarza, lecz angażuje równocześnie do gry wszystkich swoich kolegów. Jego zmiennikiem jest niezwykle doświadczony Michał Kozłowski. 39-latek nie miał zbyt wielu okazji do gry w tym sezonie, jednak daje pewność spokojnej zmiany zadaniowej.

Atak: Projekt Warszawa może pochwalić się bardzo mocno obsadzoną pozycją atakującego, czyli duetem Bartłomiej Bołądź – Linus Weber. Pierwszy z nich to etatowy reprezentant kraju oraz srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Od kilku sezonów Bołądź należy do grona najskuteczniejszych ligowych atakujących. Cechuje go precyzja oraz spora siła uderzenia. Jego zmiennikiem, a od kilku ligowych spotkań pierwszym atakującym Projektu jest Linus Weber. Choć został on pominięty w poprzednim sezonie przez selekcjonera reprezentacji Niemiec – Michała Winiarskiego, na rozgrywki Ligi Narodów i Igrzyska Olimpijskie, to ostatnie mecze pokazują, że Weber nie powiedział ostatniego słowa, jeśli chodzi o występy w reprezentacji i bycie “jedynką” na prawym skrzydle w klubie.

Przyjęcie: Na tej pozycji prym wiedzie Artur Szalpuk. Urodzony w Olsztynie Mistrz Świata z 2018 roku, od dwóch lat jest niezmiennie jednym z najważniejszych siatkarzy PGE Projektu Warszawa. Jest niewątpliwe zawodnikiem od kończenia najważniejszych piłek, do których wkłada nie tylko rozwiązania siłowe, ale i techniczne. Kevin Tillie, podwójny złoty medalista olimpijski z reprezentacją Francji może i nie jest na tyle skuteczny w ataku, co Szalpuk, lecz jest świetnym zawodnikiem defensywnym. Naturalnym zmiennikiem oraz “ratownikiem” na pozycji przyjmującego jest niemiecki kadrowicz Tobias Brand, nie mający imponujących warunków fizycznych, lecz zapewniający spokój w defensywie, a co jakiś czas spisujący się w ataku na skrzydle. Najmniej na boisku można obserwować Karola Borkowskiego, chociaż nie raz w tym sezonie pokazywał bardzo dobre zmiany w polu serwisowym.

Środek: Na tej pozycji można odnaleźć kolejny olsztyński akcent. Jakub Kochanowski w latach 2016-2018 był ważnym graczem Indykpolu AZS, a następnie w życiu 27-latka z Giżycka wydarzyło się wiele – od tytułu Mistrza Świata i Europy, poprzez zdobycie Ligi Mistrzów, kończąc na srebrnym medalu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Kochanowski należy do ścisłego topu środkowych na świecie, a jego dynamicznymi atakami oraz świetną pracą na siatce zachwyca się niejeden siatkarski ekspert. Pozycja środkowego obok “Kochana” jest zajmowana przez ukraińskigeo siatkarza – Yuriego Semeniuka, który dysponuje znakomitymi warunkami fizycznymi lub człowieka – legendę drużyny z Warszawy, Mistrza Świata z 2014 roku, Andrzeja Wronę, kapitana zespołu. Na zmianach zadaniowych często pojawia się doświadczony Jakub Kowalczyk, występujący w drużynie z Warszawy 2015 roku. Znany jest on z trudnej zagrywki oraz skutecznego ataku.

Libero: Liderem formacji defensywnej Projektu jest zdecydowanie Damian Wojtaszek, który wraz z reprezentacją Polski zdobył w 2018 roku złoto Mistrzostw Świata. Wojtaszek, co prawda w 2022 roku zakończył karierę kadrową, lecz od lat należy do ligowej czołówki na pozycji libero. Oprócz świetnego przyjęcia Wojtaszek jest dobrze znany z fenomenalnych i spektakularnych obron. Na tej samej pozycji partneruje mu znany olsztyńskiej publiczności Jędrzej Gruszczyński, siatkarz klubu z Kortowa w latach 2020-2022.

Trener: Jednym z prawdziwych fenomenów polskiej myśli szkoleniowej jest trener Projektu Piotr Graban. Do drużyny z Warszawy przywędrował w 2019 roku i był asystentem włoskich trenerów, czyli Andrei Anastasiego i Roberto Santiliego. Po zwolnieniu tego drugiego pod koniec listopada 2022 roku, kiedy to Projekt znajdował się na dnie ligowej tabeli, Graban przejął po nim schedę i diametralnie zmienił oblicze drużyny, wydobywając z niej maksymalny potencjał i tworząc zespół stworzony do wygrywania. Efektem tego było zakończenie sezonu 2022/2023 na 5. miejscu w tabeli, natomiast rok później cieszył się z drużyną z powodu zdobycia brązowego medalu PlusLigi. W ciągu dwóch lat Grabanowi udało się stworzyć solidną trenerską markę, a niektórzy okrzyknęli go nawet przyszłym selekcjonerem reprezentacji Polski. W kwestii kadrowej Graban spełnia się jednak na razie jako asystent legendarnego Raula Lozano w narodowej drużynie Ukrainy.

W sztabie szkoleniowym PGE Projektu Warszawa możemy odnaleźć Marcina Lubiejewskiego. Siatkarz AZS-u Olsztyn w latach 2006-2008, aktualnie pracuje jako asystent trenera Piotra Grabana.

PGE Projekt Warszawa, podsumowując atuty zespołu oraz indywidualności siatkarzy, rysuje się jako niesamowicie trudny przeciwnik dla Indykpolu AZS Olsztyn. Akademicy z Kortowa za wszelką cenę będą jednak starali się pokonać faworyzowanego rywala ze stolicy Polski i kontynuować walkę o odbicie się z dołu tabeli.

Tekst: Janusz Siennicki